Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w iranie
15.10.2013 10:09

Atom w Iranie. Zachód musi twardo negocjować

Iran ma rząd, który będzie szukał porozumienia w sprawie swojego programu nuklearnego, sprawdzając jednocześnie, na co może sobie pozwolić w rozmowach ze światowymi potęgami - tłumaczy Washington Post.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

W czasie rozpoczynających się dziś rozmów z Iranem zachodni negocjatorzy muszą przyjąć twarde stanowisko w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Negocjacje muszą doprowadzić do zminimalizowania szans Iranu na budowę broni atomowej - pisze Washington Post.

Ray Takeyh z Rady Stosunków Międzynarodowych podkreślił na łamach gazety, że oczekiwania świata wobec negocjacji państw zachodnich z Iranem, które rozpoczynają się w Genewie, są bardzo wysokie. Ma to związek z pozytywnymi sygnałami, które wysyłają nowe władze w Teheranie z prezydentem Hasanem Rowhanim na czele.

_ Washington Post _ przypomina jednak, że władza w Iranie to nie tylko nowy prezydent, ale także Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdominowana przez konserwatystów. _ - Wraz z osłabieniem historycznych wrogów Iranu w postaci Afganistanu i Iraku oraz problemami przekształcającego się świata arabskiego myślą, że nastał czas, aby Republika Islamska przejęła rolę regionalnego lidera _ - pisze _ WP _. Władze w Teheranie uważają, że aby tak się stało, potrzebna jest broń atomowa.

Ray Takeyh zwraca uwagę, że mimo sygnałów ocieplenia stosunków na linii świat zachodni - Iran, władze tego kraju będą nadal próbowały budować swoją potęgę w regionie. Teheran chce nadal wspierać władze w Syrii, Hezbollah oraz palestyńskie grupy zbrojne. _ - To jest rząd, który będzie szukał porozumienia w sprawie swojego programu nuklearnego, sprawdzając jednocześnie, na co może sobie pozwolić w rozmowach ze światowymi potęgami _ - pisze Takeyh na łamach _ Washington Post _.

Podkreśla, że władze USA nie mogą dopuścić do tego typu działań Teheranu. Waszyngton i jego sojusznicy muszą wykorzystać fakt, że władze Iranu nie mogą sobie pozwolić na dalsze sankcje. Dlatego zdaniem _ The Washington Post _ nadszedł czas na twarde działania dyplomatyczne i wywarcie presji na Teheran. _ - Jest już za późno na kolejne półkroki i półśrodki ze strony Iranu _ - podkreśla Ray Takeyh. Zachód musi doprowadzić do sytuacji, w której Teheran będzie pozbawiony możliwości wyprodukowania broni atomowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama: stawiamy na rozmowy z Iranem Prezydent przyznał, że USA są zachęcone faktem, iż nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani otrzymał mandat, by kontynuować umiarkowany kurs
Iran nie zmienił zdania w sprawie atomu, ale... Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zadeklarował rozszerzenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).
Dążą do uzyskania broni jądrowej? Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył dzisiaj, że pragnie szybkiego rozstrzygnięcia sporu o irański program nuklearny.
Tagi: atom w iranie, program atomowy iranu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz