Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ataki terrorystyczne w Polsce. Jest realne zagrożenie?

0
Podziel się:

Każdy sygnał będzie przez wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie antyterrorystyczne Polski analizowane.

Ataki terrorystyczne w Polsce. Jest realne zagrożenie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nasze służby nie odebrały żadnych sygnałów o wzroście zagrożenia terrorystycznego - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś (na zdj.) pytany o bezpieczeństwo zbliżających się imprez masowych w Polsce.

W kontekście wydarzeń, do których doszło wczoraj w Bostonie, rzecznik rządu pytany był w Radiu ZET o zabezpieczenie takich polskich imprez jak m.in. organizowany w najbliższym czasie Orlen Warsaw Marathon.

_ Żadnych sygnałów o wzroście zagrożenia terrorystycznego nasze służby nie odebrały, ale każda impreza masowa w Polsce, mamy tutaj choćby bardzo dobre doświadczenia związane z Euro 2012, jest pod baczną obserwacją służb zarówno takich jak ABW, służby: wywiadu czy kontrwywiadu, jeśli chodzi o prewencję, o zgromadzenie i analizowanie ewentualnych sygnałów ostrzegawczych przed imprezą _ - powiedział Graś.

Dodał, że _ każda impreza zabezpieczana jest przez siły i środki policyjne takie, które są zawsze adekwatne do zagrożenia, które może zaistnieć _.

_ Na pewno to wydarzenie z Bostonu będzie przez nasze służby szczegółowo analizowane. Na pewno jesteśmy już i będziemy w kontakcie z amerykańskimi i europejskimi odpowiednikami i to wydarzenie, każdy sygnał i okoliczności z nim związane będą przez wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie antyterrorystyczne Polski analizowane _ - powiedział rzecznik rządu.

Wczoraj doszło do dwóch wybuchów na mecie maratonu w Bostonie. W ich wyniku zginęły co najmniej 3 osoby, w tym 8-letnie dziecko, a ponad 140 zostało rannych. Prezydent USA Barack Obama zapowiedział użycie wszelkich możliwych środków, by znaleźć sprawców. Śledztwo prowadzi FBI.

Graś zwrócił uwagę, że w wypowiedziach przedstawicieli amerykańskiej administracji nie padło słowo zamach terrorystyczny. Jednak - jak mówił - informacje docierające z Bostonu są szokujące m.in. dlatego, że to atak na masową imprezę sportową, kultową już nie tylko w USA, ale wśród ludzi z całego świata, którzy pasjonują się bieganiem.

Po drugie - zaznaczył rzecznik rządu - zdarzyło się to w Stanach Zjednoczonych, które _ wydawałoby się po tych wszystkich doświadczeniach od 2001 r., są krajem, który najlepiej potrafi sobie z tego typu zagrożeniami radzić _.

_ Na razie, zgodnie z tymi komunikatami policji, administracji amerykańskiej czekamy na szczegóły tych wydarzeń. Zwróćmy uwagę, że słowo zamach terrorystyczny w wypowiedzi Baracka Obanmy nie padło, no ale jednak coś tam bardzo złego się wydarzyło _ - powiedział Graś.

W jego ocenie, sam wybór miejsca, w którym doszło do eksplozji _ świadczy o tym, że chodziło o ty, by wywołać jak największy szok zarówno wśród obecnych jak i wśród społeczności międzynarodowej _, bo wiadomo, że na tę konkretną imprezę sportową, jaką jest bostoński maraton, zwrócone będą oczy nie tylko uczestników, nie tylko Amerykanów, ale wszystkich, którzy bieganiem się pasjonują.

Konsul RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas powiedział, że nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy. Również polski konsul w Nowym Jorku Mateusz Stąsiek, który pojechał do Bostonu, potwierdził późnym wieczorem, że wśród ofiar nie ma obywateli Polski, ani innych krajów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zaćwierkał" o raporcie w sprawie Gazpromu W dokumencie mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom. Trafi na biurko premiera najpóźniej we wtorek.
Maraton nie wybacza nikomu _ Przed startem lepiej nie jeść, bo na trasie przeciążenia są tak potworne, że organizm się buntuje i wyrzuca z siebie wszystko _.
Tusk: Wysoko oceniam Euro, stąd nagrody Prezes i wiceprezes spółki PL.2012 za przygotowania i pracę przy projekcie Euro 2012 dostali prawie półtora miliona złotych premii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)