Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ataki na Państwo Islamskie w Iraku. Brytyjski parlament zdecydował

0
Podziel się:

Premier David Cameron nazwał Państwo Islamskie psychopatycznymi mordercami stosującymi średniowieczne metody.

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii
David Cameron, premier Wielkiej Brytanii (Number 10)

Zdecydowaną większością głosów brytyjski parlament uchwalił zgodę na ataki lotnicze przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku. Opowiedziały się za tym zarówno rządząca koalicja konserwatystów i liberałów, jak też opozycyjna Partia Pracy.

Za rządowym wnioskiem w tej sprawie głosowało 524 deputowanych do Izby Gmin, przeciw było zaledwie 43. Zgoda wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

Od rana w brytyjskiej Izbie Gmin trwała burzliwa debata, choć już od środy wiadomo było, że wniosek premiera poprze Partia Pracy, co czyniło kwestię rozstrzygniętą. W trakcie debaty niektórzy posłowie konserwatywni wskazywali, że niezbędne jest objęcie nalotami także Syrii, ale na razie nie wchodzi to w grę.

W wystąpieniu w Izbie Gmin premier David Cameron nazwał Państwo Islamskie _ psychopatycznymi mordercami stosującymi średniowieczne metody i chcącymi nas zabijać _. Według niego uczestnictwo brytyjskiego lotnictwa w nalotach jest uzasadnione ze względu na zagrożenie brytyjskich obywateli. _ - Zamordowali jednego brytyjskiego zakładnika i grożą zabiciem dwóch kolejnych _ - mówił.

Przekonywał też, że zagrożenie ze strony dżihadystów grozi mieszkańcom samej Wielkiej Brytanii. _ - Czy nam się to podoba czy nie, oni już wypowiedzieli nam wojnę. Nie możemy stanąć z boku i powiedzieć, że nas to nie dotyczy _ - przekonywał Cameron.

Odpowiadając na dotyczące sytuacji w Syrii pytania parlamentarzystów, zadeklarował, że gdyby zaistniała _ pilna konieczność _ zapobieżenia masakrze społeczności mniejszościowej lub zagrożeniu brytyjskich interesów, to najpierw podejmie działania, a zaraz potem złoży w parlamencie wyjaśnienia. Od czasu wojny w Iraku ustalił się zwyczaj konsultowania parlamentu oraz jego głosowania w przypadku jakiejkolwiek planowanej z góry akcji zbrojnej i jest to dobry zwyczaj - zaznaczył Cameron.

Złożony w Izbie Gmin wniosek rządu dotyczył jedynie nalotów na terenie Iraku, bez wprowadzania tam sił lądowych.

Do akcji przeciwko Państwu Islamskiemu może zostać użytych sześć samolotów myśliwsko-bombowych Tornado, znajdujących się w gotowości bojowej w brytyjskiej bazie Akrotiri na Cyprze. Brały one już udział w lotach rozpoznawczych nad Syrią i Irakiem. Mogą być uzbrojone w pociski kierowane powietrze-ziemia Brimstone oraz laserowo naprowadzane bomby Paveway. We wschodniej części Morza Śródziemnego przebywa także brytyjski okręt podwodny klasy Astute mający na pokładzie rakiety Tomahawk.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m316236.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/napiecie;w;iraku;brytyjczycy;szykuja;sie;do;,202,0,1597898.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Napięcie w Iraku. Brytyjczycy szykują się do... Brytyjskie lotnictwo wojskowe przygotowuje do operacji nad Irakiem myśliwce bombardujące Tornado.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m102249.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pierwszy;transport;niemieckiej;broni;dla;kurdow;dotarl;do;iraku,69,0,1626949.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Transport niemieckiej broni dotarł do Kurdów Jak poinformowała Bundeswehra, w transporcie znalazły się m.in. wyrzutnie przeciwpancerne, karabiny szturmowe i amunicja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m321129.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwo;islamskie;w;syrii;i;iraku;duzo;dzihadystow;z;europy,251,0,1624827.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)