Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak w Nigerii. 51 islamistów zginęło

0
Podziel się:

Fundamentaliści chcą utworzyć państwo islamskie, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Atak w Nigerii. 51 islamistów zginęło
(airpanther/CC/flickr)

Nigeryjskie wojsko przeprowadziło nalot lotniczy na pozycje rebeliantów islamskich z organizacji Boko Haram, w którym zginęło 51 bojowników - poinformowali dzisiaj przedstawiciele armii Nigerii. Celem bombardowania była jedna z głównych baz islamistów.

_ - Otrzymaliśmy informacje wywiadowcze, z których wynikało, że rebelianci z Boko Haram ukrywają się w regionie Bita. O obecności bojowników poinformowali nas mieszkańcy okolicznych wiosek _ - powiedział agencji Reutera rzecznik wojska pułkownik Muhammad Dole.

Podkreślił jednocześnie, że czwartkowy nalot zaskoczył bojowników z Boko Haram. Dodał, że w okolicy ich bazy znajdują się siły lądowe armii.

W maju br. po bezskutecznych próbach dogadania się z powiązanymi z Al-Kaidą nigeryjskimi dżihadystami prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wydał im wojnę. Wprowadził stan wyjątkowy w trzech północnych prowincjach i posłał do walki wojsko.

Stan wyjątkowy wprowadzono w północno-wschodnich stanach Borno, Adamawa i Yobe, należących do najbiedniejszych w kraju, położonych tuż na południe od Sahary, na pograniczu z Kamerunem, Czadem i Nigrem.

Organizacja Boko Haram, której nazwa w języku plemienia Haussa oznacza _ zachodnia oświata jest grzechem _, dokonuje licznych ataków i innych aktów terrorystycznych wymierzonych głównie przeciwko szkołom, uniwersytetom i innym placówkom oświatowym, głównie w północno-wschodniej Nigerii, gdzie większość ludności stanowią muzułmanie. Fundamentaliści chcą tam utworzyć państwo islamskie, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Boko Haram i jej frakcja Ansaru, a także zwykłe bandy kryminalne stanowią główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii. Jej ludność niemal po połowie dzieli się na chrześcijan i muzułmanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Powiększa się lista grup terrorystycznych Skutkuje to uznaniem za przestępstwo udzielania wsparcia materialnego tym grupom.
5-letni chłopiec ofiarą mordu rytualnego Chłopcu obcięto głowę i genitalia. Jego ciało wrzucono do zbiornika z wodą. Policja aresztowała cztery osoby, podejrzane o udział w tym zabójstwie.
Islamistyczna sekta zamordowała 19 osób Napastnicy uzbrojeni w kałasznikowy przyjechali na motorach. Dwie osoby zastrzelili, pozostałe - zabili siekierami i maczetami. Podpalili też trzy ciężarówki.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)