Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak USA na Syrię. Przywódcy Kongresu poparli Obamę

0
Podziel się:

- Tylko Stany Zjednoczone mają zdolność i potencjał do powstrzymania Asada - mówi przewodniczący Izby Reprezentantów.

Atak USA na Syrię. Przywódcy Kongresu poparli Obamę
(PAP/EPA)
bEDqvgAB

Prezydent Barack Obama wezwał dziś Kongres USA do szybkiego wydania zgody na atak na Syrię, a przywódcy obu partii w Izbie Reprezentantów wyrazili poparcie dla ograniczonych uderzeń przeciwko siłom prezydenta Baszara el-Asada.

Aktualizacja 22:00

Atak taki byłby odpowiedzią na użycie przez syryjski reżym broni chemicznej, co miało miejsce pod Damaszkiem 21 sierpnia i spowodowało śmierć ponad 1400 ludzi, w tym setek dzieci.

bEDqvgAD

Obama powiedział przywódcom Kongresu na spotkaniu w Białym Domu, że Stany Zjednoczone dysponują szerszym planem wsparcia syryjskich rebeliantów w ich walce z reżymem Asada. Wezwał parlamentarzystów do szybkiego głosowania w tej sprawie i zaznaczył, że dotyczący Syrii plan USA ma ograniczony zasięg i nie spowoduje uwikłania kraju w długą wojnę, jak w przypadku Iraku i Afganistanu.

Po spotkaniu dwaj ważni politycy Republikanów - przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner i lider tamtejszej republikańskiej większości Eric Cantor - oraz przywódczyni Demokratów w Izbie Nancy Pelosi oświadczyli, iż poprą akcję militarną przeciwko Syrii.

_ - Tylko Stany Zjednoczone mają zdolność i potencjał do powstrzymania Asada i ostrzeżenia innych na całym świecie, że nie zamierza się tolerować tego typu postępowania. Sądzę, że moi koledzy powinni poprzeć to wezwanie do działania _ - powiedział dziennikarzom Boehner.

Według prezydenta, sformułowano już konkretne plany. _ - To, co sobie wyobrażamy, jest czymś ograniczonym. Jest czymś proporcjonalnym. Osłabi to możliwości Asada. Jednocześnie mamy szerszą strategię, która pozwoli nam zwiększyć możliwości opozycji _ - zaznaczył.

bEDqvgAJ

Zadeklarował jednocześnie, że chce odpowiedzieć na występujące wśród kongresmenów wątpliwości, czy poprzeć wniosek prezydenta o zgodę na użycie siły wobec Syrii. _ - Zamierzam wysłuchać różnych wątpliwości, jakie mają obecni tutaj członkowie Kongresu. Jestem przekonany, że można odpowiedzieć na te wątpliwości. Nie zwracałbym się do Kongresu, gdybym nie traktował konsultacji poważnie i gdybym nie miał przekonania, że dzięki autoryzacji z jego strony z pewnością wykonamy naszą misję, będziemy bardziej skuteczni _ - oświadczył Obama.

Na pytanie, czy jest przekonany, że Kongres zagłosuje za atakiem na Syrię, odpowiedział: _ Jestem _.

Rozmówcami Obamy byli także przywódca mniejszości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell oraz szefowie kongresowych komisji zajmujących się sprawami bezpieczeństwa narodowego i sił zbrojnych.

Kongres będzie mógł rozpatrzyć wniosek Obamy, gdy po wakacyjnej przerwie wznowi obrady 9 września. _ - Będziemy prosić o przesłuchania i szybkie głosowanie. Bardzo doceniam to, że każdy z obecnych tutaj zaczął już ustalać terminarz przesłuchań i zamierza przeprowadzić głosowanie, gdy tylko Kongres zbierze się ponownie w przyszłym tygodniu _ - powiedział prezydent.

bEDqvgAK

ONZ zaniepokojona planami Obamy

Jakakolwiek _ karna akcja _ USA wobec Syrii za domniemane użycie niedawno broni chemicznej może wywołać jeszcze większy zamęt i rozlew krwi w podzielonym od blisko 2,5 lat wojną domową kraju - oświadczył dziś sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Ban ostrzegł przy tym Stany Zjednoczone i Francję, które mogą rozważać takie uderzenia na Syrię, że byłyby one zgodne z prawem tylko wtedy, gdyby miały charakter obronny na mocy Karty Narodów Zjednoczonych lub jeśli zostałyby zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Agencja Reutera zauważa, że opinia sekretarza generalnego ONZ wydaje się podawać w wątpliwość legalność amerykańskich planów uderzenia na Syrię bez poparcia ONZ.

bEDqvgAL

Ban Ki Mun zastrzegł jednocześnie, że jeśli oenzetowscy inspektorzy potwierdzą użycie broni chemicznej w Syrii, Rada Bezpieczeństwa ONZ - która od dłuższego czasu jest w impasie w sprawie konfliktu syryjskiego - powinna przezwyciężyć różnice i podjąć działanie.

_ - Jeśli zostanie to potwierdzone, jakiekolwiek użycie broni chemicznej przez kogokolwiek w jakichkolwiek okolicznościach będzie oznaczało poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego i oburzającą zbrodnią wojenną _ - powiedział sekretarz generalny ONZ dziennikarzom.

_ - Wszyscy przestępcy muszą być postawieni przed obliczem wymiaru sprawiedliwości. Nie powinno być bezkarności _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja w Syrii rozczarowana. Czeka na atak Opozycja syryjska jest _ rozczarowana _ odwlekaniem decyzji o ataku na wojska prezydenta Al-Asada - poinformowała Narodowa Rada Syryjska.
Syria wobec ataku USA jest bez szans? Brytyjski tygodnik _ The Observer _ uważa, że syryjskie wojsko nie wytrzyma powietrznego ataku Stanów Zjednoczonych.
Sikorski zgadza się z decyzją w sprawie Syrii Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że decyzja Baracka Obamy, który poprosił Kongres o autoryzację decyzji w sprawie interwencji w Syrii, jest zrozumiała.
bEDqvgBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)