Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atak usa na syrię
29.08.2013 07:29

Atak USA na Syrię. Obama nie podjął jeszcze decyzji

- Doszliśmy do wniosku, że to syryjski rząd użył broni chemicznej. A jeśli tak, to muszą być międzynarodowe konsekwencje - mówi Obama.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Prezydent Barack Obama oświadczył, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko USA.

Aktualizacja 13:00

- _ Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji, ale międzynarodowe normy przeciwko używaniu broni chemicznej muszą zostać utrzymane. I nikt - lub prawie nikt - nie kwestionuje, że broń chemiczna została użyta na dużą skalę w Syrii przeciwko cywilom _ - powiedział Obama w wywiadzie, jakiego udzielił publicznej telewizji PBS w środę wieczorem czasu lokalnego.

Podkreślił jednocześnie, że _ nie ma interesu udziału w jakimkolwiek otwartym konflikcie w Syrii _. - _ Ale należy upewnić się, że kiedy kraje łamią międzynarodowe normy dotyczące broni takiej jak broń chemiczna, która może nam zagrozić, to zostaną z tego rozliczone _ - powiedział.

Obama oświadczył, że strona amerykańska zbadała dowody i nie sądzi aby siły opozycji w Syrii posiadały broń chemiczną lub środki jej przenoszenia. _ - Doszliśmy do wniosku, że to syryjski rząd użył broni chemicznej. A jeśli tak, to muszą być międzynarodowe konsekwencje _ - powiedział prezydent.

Pytany, dlaczego dopiero wykorzystanie broni chemicznej sprawiło, że USA rozważają interwencję w Syrii, podczas gdy znacznie więcej osób, bo ponad 100 tys., zginęło w trakcie poprzednich walk, Obama przyznał, że celem _ ograniczonej operacji _ sił amerykańskich byłoby zniechęcenie do użycia broni chemicznej przeciwko USA.

_ - Kiedy zaczyna się mówić o broni chemicznej w kraju, który ma największy zapas broni chemicznej na świecie i jest możliwość, że w przyszłości ta katastrofalna w skutkach broń może być skierowana przeciwko nam, to musimy upewnić się, że to się nie stanie _ - powiedział. Prezydent zwrócił uwagę na ryzyko przejęcia kontroli nad bronią chemiczną w Syrii przez grupy powiązane z organizacjami terrorystycznymi, które już wcześniej atakowały Stany Zjednoczone.

Dodał, że jeśli Syria otrzyma _ jasny i zdecydowany, ale przeprowadzony w ograniczony sposób _ sygnał, by zaprzestała wykorzystywania broni chemicznej, _ wówczas możemy oczekiwać pozytywnego wpływu na nasze bezpieczeństwo narodowe _.

Wczoraj przedstawiciele państw-stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) nie doszli do porozumienia w sprawie projektu rezolucji dotyczącej Syrii, zgłoszonego przez Wielką Brytanię. Według Associated Press, propozycja brytyjska pozwalałaby na użycie siły wojskowej przeciwko Syrii. Rosja powtórzyła jednak swój sprzeciw wobec międzynarodowej interwencji w Syrii.

Za uderzeniem militarnym na Syrię opowiada się szereg państw zachodnich, powołując się na doniesienia o użyciu w ub. tygodniu pod Damaszkiem gazu bojowego przez armię prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Administracja Obamy zasygnalizowała wcześniej, że podejmie działania przeciwko rządowi Syrii nawet bez poparcia sojuszników i ONZ. Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf oświadczyła w środę, że prawdopodobne odrzucenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ amerykańskich planów, nie powstrzyma ich realizacji.

"Obama powinien pokazać dowody"Jeśli administracja prezydenta USA Baracka Obamy ma dowody, że w Syrii atak z użyciem broni chemicznej przeprowadziły siły prezydenta Baszara el-Asada, powinna je bezzwłocznie opublikować - apeluje w artykule redakcyjnym dzisiejszy _ New York Times _.

Dziennik ocenia też, że Obama powinien wyjaśnić ewentualne uderzenie na Syrię, jeśli stoi za nim szerszy cel strategiczny, jak i to, w jaki sposób działania wojskowe zapobiegną ponownemu użyciu w Syrii broni chemicznej.

_ Przedstawiciele władz amerykańskich, brytyjskich, francuskich i tureckich niedwuznacznie obwiniali Asada o atak, co wydaje się prawdopodobne, jako że nie ma dowodów, by reżim stracił kontrolę nad arsenałem broni chemicznej, ani by opozycja była zdolna do pozyskania takiej broni. Nie opublikowano jednak dowodów na poparcie tych twierdzeń. Jeśli administracja Obamy ma takie dowody, powinna je bezzwłocznie opublikować _ - apeluje _ NYT _.

_ Chcielibyśmy też wysłuchać wniosków inspektorów ONZ, którzy w Syrii pobierają próbki od ofiar i przesłuchują świadków _ - dodaje dziennik. W jego ocenie, należałoby też zbadać oskarżenia władz Syrii wobec rebeliantów walczących z Asadem, o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej.

_ NYT _ zauważa, że USA, _ jak się zdaje, gotowe są zignorować Radę Bezpieczeństwa ONZ _, ponieważ wcześniejsze próby wywarcia nacisku na Asada na tym forum udaremniały Rosja i Chiny. _ Mimo niepowodzeń dyplomatycznych, Rada Bezpieczeństwa (...) powinna być pierwszym miejscem, w jakim należy rozstrzygać takie sprawy, ponieważ broń chemiczna stanowi zbrodnią wojenną i jest zakazana przez traktaty międzynarodowe _ - ocenia dziennik.

W idealnym wypadku RB po przedstawieniu jej dowodów na użycie broni chemicznej przez Asada powinna go potępić, nałożyć embargo na broń dla Syrii i podać Asada do Międzynarodowego Trybunału Karnego - uważa _ NYT _.

_ Obama, jak się wydaje, jest gotów zmierzać ku uderzeniu wojskowemu _ - przyznaje dziennik. Zarzuca przy tym prezydentowi, że _ nie tylko nie przedstawił bazy prawnej _ dla takich działań, ale i nie uzyskał poparcia _ dwóch najważniejszych organizacji - Ligi Arabskiej i NATO, które mogłyby je uprawomocnić _.

Tymczasem, _ uderzenie wojskowe ze strony USA, Francji i Wielkiej Brytanii - dwóch byłych potęg kolonialnych - oraz Turcji przy braku szerokiego poparcia międzynarodowego mogłoby przynieść Asadowi spore korzyści propagandowe _ - ostrzega _ NYT _.

W ocenie dziennika, Obama musi wyjaśnić, w jaki sposób uderzenie wojskowe _ rzeczywiście zapobiegnie dalszym atakom chemicznym, a przy tym nie zaogni jeszcze sytuacji w niespokojnym regionie i nie wciągnie USA w syryjską wojnę domową _.

_ Jakiekolwiek działanie, wojskowe czy też nie, musi być obliczone na przyspieszenie politycznego rozwiązania pomiędzy reżimem Asada a opozycją (syryjską), co jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem konfliktu. Jeśli działania wojskowe mają szerszy cel strategiczny lub są częścią spójnego planu dyplomatycznego, Obama musi je wyjaśnić _ - podsumowuje nowojorski dziennik.

_ Atak militarny na Syrię doprowadzi do internacjonalizacji konfliktu, wciągnięcia weń wielu państw regionu _ - ostrzega w czwartek dziennik _ Kommiersant, _powołując się na rosyjskich ekspertów. Zdaniem rosyjskiej gazety chodzi przede wszystkim o Iran i Turcję.

_ Kommiersant _wyjaśnia, że _ Iran jest głównym sponsorem i sojusznikiem (prezydenta Syrii) Baszara el-Asada, a Turcja od początku wojny domowej w Syrii bezwarunkowo popierała syryjską opozycję _.

Dziennik podkreśla, że _ Turcja z militarnego punktu widzenia jest najsilniejszym mocarstwem w regionie, nie licząc Izraela, którego władze oświadczyły, iż ich działania w wypadku zewnętrznej ingerencji w syryjski konflikt będą miały wyłącznie obronny charakter. _

_ Kommiersant _przypomina, że premier Turcji Recep Tayyip Erdogan już jesienią 2012 roku domagał się interwencji wojskowej w Syrii, oskarżając syryjskie wojska o ostrzelanie tureckiego terytorium.

Gazeta zwraca uwagę, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei niezwykle rzadko wypowiada się na tematy międzynarodowe, jednak tym razem naruszył tę tradycję. _ Ostrzegł on, że interwencja USA w Syrii byłaby +katastrofą dla regionu+. Ajatollah porównał Bliski Wschód do beczki z prochem i ostrzegł, że po ataku na Syrię przyszłość tego regionu będzie nieprzewidywalna _ - pisze _ Kommiersant. _

Dziennik przekazuje, że _ eksperci nie mają wątpliwości, iż irańskie służby specjalne są w stanie zdestabilizować sytuację w wielu państwach arabskich, które uważane są za sojuszników Stanów Zjednoczonych i które popierają twardy kurs wobec Damaszku _.

_ Kommiersant _zauważa, że _ podstawę agentury Teheranu tworzą przedstawiciele szyickiej diaspory. Jest ona dość duża w krajach Zatoki Perskiej, a w Bahrajnie stanowi nawet większość ludności. W Arabii Saudyjskiej szyici zamieszkują prowincję wschodnią, gdzie znajdują się największe pola naftowe królestwa _ - zauważa moskiewska gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaki jest potencjał militarny Syrii? - _ Wojna z Syrią nie będzie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników łatwym spacerkiem, jak w wypadku Libii _ - ostrzega analityk wojskowy Niezawisimej Gaziety Wiktor Litowkin.
Syria jak beczka prochu. Chamenei ostrzega - _ Interwencja Stanów Zjednoczonych w Syrii byłaby katastrofą dla tego regionu _ - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.
USA: _ Assad przekroczył czerwoną linię _ Czy USA podjęły już decyzję w sprawie interwencji?

Jeśli administracja prezydenta USA Baracka Obamy ma dowody, że w

Syrii atak z użyciem broni chemicznej przeprowadziły siły prezydenta Baszara el-Asada, powinna je

bezzwłocznie opublikować - apeluje w artykule redakcyjnym czwartkowy _ New York Times _.

Dziennik ocenia też, że Obama powinien wyjaśnić ewentualne uderzenie na Syrię, jeśli stoi za nim

szerszy cel strategiczny, jak i to, w jaki sposób działania wojskowe zapobiegną ponownemu użyciu w

Syrii broni chemicznej.

_ Przedstawiciele władz amerykańskich, brytyjskich, francuskich i tureckich niedwuznacznie obwiniali _
_ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">Asada o atak, co wydaje się prawdopodobne, jako że nie ma dowodów, by reżim stracił kontrolę nad arsenałem broni chemicznej, ani by opozycja była zdolna do pozyskania takiej broni. Nie opublikowano jednak dowodów na poparcie tych twierdzeń. Jeśli administracja Obamy ma takie dowody, powinna je bezzwłocznie opublikować" - apeluje _ NYT _. _ Chcielibyśmy też wysłuchać wniosków inspektorów ONZ, którzy w Syrii pobierają próbki od ofiar i _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">przesłuchują świadków" - dodaje dziennik. W jego ocenie, należałoby też zbadać oskarżenia władz Syrii wobec rebeliantów walczących z Asadem, o dokonanie trzech ataków z
użyciem broni chemicznej. _ NYT _ zauważa, że USA, _ jak się zdaje, gotowe są zignorować Radę Bezpieczeństwa ONZ _, ponieważ wcześniejsze próby wywarcia nacisku na Asada na tym forum udaremniały Rosja i Chiny. _ Mimo _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">niepowodzeń dyplomatycznych, Rada Bezpieczeństwa (...) powinna być pierwszym miejscem, w jakim należy rozstrzygać takie sprawy, ponieważ broń chemiczna stanowi zbrodnią wojenną i jest zakazana przez traktaty międzynarodowe" - ocenia dziennik. W idealnym wypadku RB po przedstawieniu jej dowodów na użycie broni chemicznej przez Asada powinna go potępić, nałożyć embargo na broń dla Syrii i podać Asada do Międzynarodowego Trybunału Karnego - uważa _ NYT _. _ Obama, jak się wydaje, jest gotów zmierzać ku uderzeniu wojskowemu _ - przyznaje dziennik. Zarzuca przy tym prezydentowi, że _ nie tylko nie
przedstawił bazy prawnej _ dla takich działań, ale i nie uzyskał poparcia _ dwóch najważniejszych organizacji - Ligi Arabskiej i NATO, które mogłyby je _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">uprawomocnić". Tymczasem, _ uderzenie wojskowe ze strony USA, Francji i Wielkiej Brytanii - dwóch byłych potęg _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">kolonialnych - oraz Turcji przy braku szerokiego poparcia międzynarodowego mogłoby przynieść Asadowi spore korzyści propagandowe" - ostrzega _ NYT _. W ocenie dziennika, Obama musi wyjaśnić, w jaki sposób uderzenie wojskowe _ rzeczywiście zapobiegnie _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt
137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">dalszym atakom chemicznym, a przy tym nie zaogni jeszcze sytuacji w niespokojnym regionie i nie wciągnie USA w syryjską wojnę domową". _ Jakiekolwiek działanie, wojskowe czy też nie, musi być obliczone na przyspieszenie politycznego _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">rozwiązania pomiędzy reżimem Asada a opozycją (syryjską), co jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem konfliktu. Jeśli działania wojskowe mają szerszy cel strategiczny lub są częścią spójnego planu dyplomatycznego, Obama musi je wyjaśnić" - podsumowuje nowojorski dziennik. Jeśli administracja prezydenta USA Baracka Obamy ma dowody, że w Syrii atak z użyciem broni chemicznej przeprowadziły siły prezydenta Baszara el-Asada, powinna je bezzwłocznie opublikować - apeluje w
artykule redakcyjnym czwartkowy _ New York Times _. Dziennik ocenia też, że Obama powinien wyjaśnić ewentualne uderzenie na Syrię, jeśli stoi za nim szerszy cel strategiczny, jak i to, w jaki sposób działania wojskowe zapobiegną ponownemu użyciu w Syrii broni chemicznej. _ Przedstawiciele władz amerykańskich, brytyjskich, francuskich i tureckich niedwuznacznie obwiniali _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">Asada o atak, co wydaje się prawdopodobne, jako że nie ma dowodów, by reżim stracił kontrolę nad arsenałem broni chemicznej, ani by opozycja była zdolna do pozyskania takiej broni. Nie opublikowano jednak dowodów na poparcie tych twierdzeń. Jeśli administracja Obamy ma takie dowody, powinna je bezzwłocznie opublikować" - apeluje _ NYT _. _ Chcielibyśmy też wysłuchać wniosków inspektorów ONZ, którzy w Syrii pobierają próbki od ofiar i _ _
MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">przesłuchują świadków" - dodaje dziennik. W jego ocenie, należałoby też zbadać oskarżenia władz Syrii wobec rebeliantów walczących z Asadem, o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej. _ NYT _ zauważa, że USA, _ jak się zdaje, gotowe są zignorować Radę Bezpieczeństwa ONZ _, ponieważ wcześniejsze próby wywarcia nacisku na Asada na tym forum udaremniały Rosja i Chiny. _ Mimo _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">niepowodzeń dyplomatycznych, Rada Bezpieczeństwa (...) powinna być pierwszym miejscem, w jakim należy rozstrzygać takie sprawy, ponieważ broń chemiczna stanowi zbrodnią wojenną i jest zakazana przez traktaty międzynarodowe" -
ocenia dziennik. W idealnym wypadku RB po przedstawieniu jej dowodów na użycie broni chemicznej przez Asada powinna go potępić, nałożyć embargo na broń dla Syrii i podać Asada do Międzynarodowego Trybunału Karnego - uważa _ NYT _. _ Obama, jak się wydaje, jest gotów zmierzać ku uderzeniu wojskowemu _ - przyznaje dziennik. Zarzuca przy tym prezydentowi, że _ nie tylko nie przedstawił bazy prawnej _ dla takich działań, ale i nie uzyskał poparcia _ dwóch najważniejszych organizacji - Ligi Arabskiej i NATO, które mogłyby je _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">uprawomocnić". Tymczasem, _ uderzenie wojskowe ze strony USA, Francji i Wielkiej Brytanii - dwóch byłych potęg _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt
641.2pt 687.0pt 732.8pt;">kolonialnych - oraz Turcji przy braku szerokiego poparcia międzynarodowego mogłoby przynieść Asadowi spore korzyści propagandowe" - ostrzega _ NYT _. W ocenie dziennika, Obama musi wyjaśnić, w jaki sposób uderzenie wojskowe _ rzeczywiście zapobiegnie _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">dalszym atakom chemicznym, a przy tym nie zaogni jeszcze sytuacji w niespokojnym regionie i nie wciągnie USA w syryjską wojnę domową". _ Jakiekolwiek działanie, wojskowe czy też nie, musi być obliczone na przyspieszenie politycznego _ _ MsoNormal" style="margin-bottom: .0001pt; line-height: normal; tab-stops: 45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt;">rozwiązania pomiędzy reżimem Asada a opozycją (syryjską), co jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem
konfliktu. Jeśli działania wojskowe mają szerszy cel strategiczny lub są częścią spójnego planu dyplomatycznego, Obama musi je wyjaśnić" - podsumowuje nowojorski dziennik. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Tagi: atak usa na syrię, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz