Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak terrorystyczny w Chinach. Nie żyje 11 osób

0
Podziel się:

Napastnicy w samochodach i na motocyklach przewozili butle gazowe, których chcieli użyć jako ładunków wybuchowych.

Atak terrorystyczny w Chinach. Nie żyje 11 osób
(Xinhua News/East News)

W ataku zginęli tylko terroryści. Według policji napastnicy w samochodach i na motocyklach przewozili butle gazowe, których chcieli użyć jako ładunków wybuchowych w regionie Sinkiang (Xinjiang) na północnym zachodzie Chin. Zaatakowali oni policjantów, którzy zbierali się przed parkiem, by wyjechać na rutynowy patrol w prefekturze Aksu, na zachodzie Sinkiangu.

Ośmiu terrorystów zostało zabitych przez policję, a trzej zginęli w _ wybuchach swoich własnych bomb _ - podała Xinhua. Ten najnowszy atak świadczy o coraz bardziej niestabilnej sytuacji w Sinkiangu. Regularnie dochodzi tam do konfliktów pomiędzy stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami, czyli mniejszością etniczną wyznającą islam, a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han.

Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Chińskie władze wzmocniły środki bezpieczeństwa w Sinkiangu, gdy pod koniec października ub.r. na pekiński plac Tiananmen wjechał samochód terenowy i eksplodował przed portretem Mao Zedonga. W zamachu zginęło pięć osób, w tym troje Ujgurów znajdujących się w samochodzie.

Według państwowych mediów od kwietnia 2013 roku w aktach przemocy w Sinkiangu zginęło ponad sto osób, w tym kilku policjantów. Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny i Tajwan razem? Na razie negocjują Przedstawiciele władz wysokiego szczebla spotkali się w Nankinie na pierwszych oficjalnych rozmowach od oddzielenia się wyspy od ChRL w następstwie wojny domowej w 1949 roku.
Hiszpański sędzia żąda zatrzymania byłego prezydenta i premiera Chin Skargę przeciw byłym przywódcom Chin wniosły do hiszpańskiego sądu organizacje broniące praw człowieka.
Amerykański gangster mówi, że go torturowali Biznesmen stanął przed chińskim sądem w związku z zarzutami o kierowanie grupą przestępczą zajmującą się m.in. porwaniami i czerpaniem zysków z nielegalnych kasyn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)