Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atak terrorystyczny na uniwersytet w Nigerii. Nie żyje co najmniej 40 osób

0
Podziel się

W kampusie akademii rolniczej w stanie Yobe uzbrojeni napastnicy wkroczyli do akademików i zaczął strzelać do śpiących studentów.

W całej północnej Nigerii dochodzi do zamieszek.</br>Na zdjęciu zniszczony wczoraj budynek w mieście Saminaka
W całej północnej Nigerii dochodzi do zamieszek.</br>Na zdjęciu zniszczony wczoraj budynek w mieście Saminaka (PAP/EPA)
bEqnCHXF

Islamistyczni rebelianci otworzyli w niedzielę rano ogień do studentów śpiących w akademiku szkoły rolniczej w stanie Yobe, w północno-wschodniej Nigerii. Zginęło co najmniej 40 osób - poinformowała agencja Reutera.

Aktualizacja 14:26

Napastnicy podpalili też sale, w których odbywają się zajęcia. Atak przypisuje się islamistycznemu ugrupowaniu zbrojnemu Boko Haram.

bEqnCHXH

Ok. tysiąca studentów uciekło z budynku po rozpoczęciu ataku - podały władze uczelni w miejscowości Gujba; według nich służby bezpieczeństwa ciągle odkrywają w budynku kolejne ofiary i zabitych może być ponad 50.

Agencja AFP, powołując się na źródła szpitalne, informuje o co najmniej 28 ofiarach śmiertelnych.

W północno-wschodniej Nigerii islamistyczni rebelianci już wcześniej atakowali szkoły za szerzenie znienawidzonej przez nich kultury zachodniej. W lipcu w ataku na szkołę średnią niedaleko miasta Potiskum, ok. 50 km od miejsca niedzielnego ataku, zginęło ok. 30 osób, w większości uczniów.

Większość szkół w regionie była od tego czasu zamknięta. Jednak władze Nigerii dwa tygodnie temu zaapelowały o ponowne otwarcie placówek i zapewniły, że będą one chronione przez policję i wojsko. Mimo rządowych obietnic w zaatakowanej w niedzielę szkole nie było służb bezpieczeństwa - powiedział rektor college'u Molima Idi Mato.

bEqnCHXN

W ostatnich tygodniach organizacja Boko Haram nasiliła ataki na cywilów w odwecie za wymierzoną przeciwko nim ofensywę wojskową nigeryjskich władz. Yobe to jeden z trzech stanów, w których prezydent Goodluck Jonathan wprowadził w maju stan wyjątkowy.

Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako _ zachodnia edukacja to świętokradztwo _. Od 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści skończą z zamachami? Są szanse Rząd Nigerii zapowiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z organizacją radykalnych islamistów Boko Haram, odpowiedzialną za liczne krwawe zamachy.
Zatonięcie statku w Nigerii. Szukają ciał Statek, który przewoził ok. 150 osób, pękł na dwoje po opuszczeniu miejscowości Malilli. Przyznał, że jednostka przewoziła zbyt dużo handlarzy i towarów zakupionych na rynku w tej miejscowości.
Islamiści proponują zmiany w konstytucji Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur powołał 50-osobową komisję, której zadaniem będzie dokonanie przeglądu proponowanych zmian w opracowanej przez islamistów konstytucji.
bEqnCHYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)