Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak talibów. Pod Kabulem płonie 400 cystern

0
Podziel się:

Samochody zajęły się ogniem po ostrzale rakietowym - podał przedstawiciel sił bezpieczeństwa, cytowany przez agencję AP. Do ataku przyznali się talibowie.

Atak talibów. Pod Kabulem płonie 400 cystern
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)

Agencja AFP mówi o kilkudziesięciu zniszczonych ciężarówkach.

Kabulska policja wszczęła śledztwo mające ustalić przyczyny incydentu. W oświadczeniu rozesłanym do przedstawicieli prasy talibski rzecznik Zabihullah Mudżahid oświadczył, że talibowie zaatakowali ciężarówki z dostawami paliwa dla międzynarodowych sił NATO, a ich operacja była atakiem taktycznym.

- "Nasi dzielni bojownicy podpalili setki ciężarówek cystern na zachodzie Kabulu, które dostarczały paliwo i żywność zagranicznym siłom" - powiedział.

Chińska agencja prasowa Xinhua podaje, powołując się na właścicieli niektórych zniszczonych ciężarówek, że ok. godz. 23 (20.30 czasu polskiego) na parking położony w zachodniej części Kabulu spadło kilka rakiet. Przybyła na miejsce straż pożarna opanowała ogień dopiero po kilku godzinach.

Dowództwo NATO-wskich sił w Afganistanie nie potwierdziło dotąd, czy paliwo w zniszczonych samochodach rzeczywiście było przeznaczone dla wojsk międzynarodowej koalicji.

To już trzeci atak talibów w Kabulu w tym tygodniu. W czwartek na międzynarodowe lotnisko pod afgańską stolicą spadły trzy pociski, ale obyło się bez ofiar. Dzień wcześniej ośmiu afgańskich żołnierzy zginęło w samobójczym zamachu na autobus.

Podobne incydenty podsycają obawy o bezpieczeństwo Afganistanu po ostatecznym wycofaniu się z tego kraju sił międzynarodowych, co ma nastąpić do końca bieżącego roku.

Pogłębia to także kryzys polityczny wokół wyboru następcy urzędującego prezydenta Hamida Karzaja. W poniedziałek mają zostać ogłoszone wstępne oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z 14 czerwca.

Jeden z dwóch kandydatów, Abdullah Abdullah, oskarża komisję wyborczą o oszustwa i nie zamierza uznać ogłoszonych przez nią wyników. Grozi to długotrwałą i paraliżującą walką o władzę oraz przerwaniem pierwszego w historii kraju demokratycznego przekazania władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzech zamachowców zaatakowało NATO Wszyscy napastnicy zginęli, jednak udało im się zniszczyć 37 cystern - poinformowały lokalne władze i policja.
Wybory prezydenckie w cieniu zamachów Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w 150 zamachach zginęło co najmniej 20 cywilów, 11 policjantów i 15 wojskowych.
Talibowie zakłócą wybory prezydenckie? Afgańscy bojownicy ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać głosowanie zaplanowane na 5 kwietnia.
Karzaj prowadzi tajne rozmowy z talibami? Mają one przekonać islamistów do zawarcia pokoju z rządem w Kabulu - informuje New York Times.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)