Notowania

II wojna światowa
01.09.2013 08:42

Atak Niemiec na Polskę. "Pierwszy września to dla nas ciągle dramatyczna lekcja"

Donald Tusk przemawiał dziś w trakcie obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

O tym, że 1 września jest dla Polaków ciągle dramatyczną lekcją mówił premier Donald Tusk podczas porannych obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych na gdańskim Westerplatte.

_ - Pierwszy września to dla nas, Polaków ciągle dramatyczna lekcja, ciągle tragiczna lekcja początku wojny; początku, który Polska przegrała. Każdego roku przypominamy sobie tutaj na nowo tę lekcję. To lekcja tak dramatyczna, ponieważ wówczas, 74 lata temu, polscy żołnierze tu na Westerplatte i wszędzie tam, gdzie Niemcy hitlerowskie od pierwszych godzin Polskę atakowały, bronili swojej ojczyzny w poczuciu świętej sprawy, ale także w przygniatającym poczuciu osamotnienia _ - rozpoczął swoje przemówienie premier.

Jak powiedział Donald Tusk, w 1939 roku Polska nie była gotowa do obrony przed tak potężnym przeciwnikiem. _ - Dwadzieścia lat zaledwie budowaliśmy niepodległe państwo i ten wyścig z historią wówczas przegraliśmy. Te 20 lat nie wystarczyło, aby Polska stała się krajem wystarczająco silnym, bogatym, dobrze uzbrojonym i osadzonym w międzynarodowych sojuszach _ - mówił premier.

Dodał, że polscy żołnierze w 1939 roku byli gotowi do obrony ojczyzny za cenę życia. _ Można to powiedzieć nie tylko o żołnierzach, ale też o większości Polaków _ - mówił premier dodając, że w 1939 roku państwo polskie było zbyt mało zasobne, by zbudować wystarczająco silną armię. Premier przypomniał tutaj, że dziś w Polsce realizowany jest program, który powinien uczynić _ polską armię zdolną do działania w najtrudniejszych warunkach _.

Tusk wspomniał też, że nieodzownym warunkiem bezpieczeństwa państwa są sojusznicy. Przypomniał, że przed 74 laty Polska _ miała podpisane wszystkie porozumienia gwarantujące bezpieczeństwo _. - _ W tym dramatycznym momencie okazało się, że to nie działa _ - powiedział premier przypominając, że dziś _ jesteśmy w zupełnie innym miejscu, w zupełnie innej pozycji _.

_ - Świat stoi dziś na skraju kolejnego konfliktu _ - mówił też szef rządu, przypominając m.in. o Afganistanie i Libii. _ Być może lada godzina, być może lada dzień rakiety spadną na Syrię. To reakcja na zbrodnię użycia broni chemicznej przeciwko cywilom: reakcja zrozumiała i potrzebna, oby była skuteczna _ - mówił Tusk.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nazwał westerplatczyków _ obrońcami wolności Europejczyków _. - _ Jako pierwsi na lądzie postawiliście tamę rozlewającej się zarazie totalitaryzmu nazistowskiego. Jako pierwsi na lądzie broniliście wolności nie tylko Polaków _ - mówił. _ Niech nasze poranne spotkanie będzie ogniwem łączącym wszystkie pokolenia Polaków. Majorze Sucharski, jesteśmy z tobą _ - zakończył przemówienie prezydent Gdańska.

Zaplanowane na godzinę 4.45 niedzielne uroczystości na Westerplatte, z przyczyn technicznych rozpoczęły się z kilkuminutowym opóźnieniem. Na obchody złożył się m.in. apel pamięci, a zakończyły się one złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Poza premierem w porannych uroczystościach na Westerplatte wzięli też udział ministrowie: obrony Tomasz Siemoniak, transportu Sławomir Nowak, administracji Marek Biernacki i skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecni byli także metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, w tym marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. Zjawili się też m.in. harcerze, kadeci z Anglii i przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi.

Z okazji rocznicy w niedzielę Muzeum II Wojny Światowej zorganizuje na terenie Westerplatte zwiedzanie półwyspu. Z kolei Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otworzy tego dnia urządzoną na nowo ekspozycję w Wartowni nr 1 - jednym z nielicznych zachowanych do dziś obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Oprócz Westerplatte obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej będą odbywać się także w centrum Gdańska - na placu przed gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku, który Niemcy zaatakowali równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte. W południe odprawiona zostanie tutaj msza św., po której oddany zostanie hołd poległym pocztowcom i złożone wieńce pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Atak niemieckiego pancernika _ Schleswig-Holstein _ na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m155183.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;uzupelniajace;do;senatu;kandydat;po-psl;wzywa;do;debaty,75,0,1373259.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wezwał Pupę do debaty. "Ma Pan problem?" _ W najbliższy poniedziałek odbędzie się debata wyborcza wszystkich kandydatów, mam nadzieję, że pojawi się Pan, nie unikając bezpośredniej rozmowy ze mną _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m281380.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odwolanie;hanny;gronkiewicz-waltz;premier;nie;szukam;kandydatow;na;komisarza,207,0,1372367.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tusk twittuje: Nie szukam kandydatów na... _ Jestem przekonany, że stolicą rządzić będzie wybrana przez warszawiaków Pani Prezydent, a nie komisarz _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m79473.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/referendum;w;warszawie;w;razie;przegranej;gronkiewicz-waltz;zostanie;komisarzem,244,0,1371636.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co w razie odwołania prezydent Warszawy? Gdyby prezydent Warszawy straciła dotychczasowe stanowisko, Donald Tusk właśnie ją powoła na komisarza stolicy.
Tagi: II wojna światowa, 1 września, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz