Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak na Krym. Szowinistyczne działania Rosji wobec Tatarów

0
Podziel się:

Są one sprzeczne z prawem rosyjskim oraz deklaracją ONZ o prawach narodów rdzennych.

Atak na Krym. Szowinistyczne działania Rosji wobec Tatarów
(Associated Press)
bEJbKtDV

MSZ Ukrainy oświadczyło dziś, że zakaz wjazdu na Krym dla Refata Czubarowa, jednego z przywódców Tatarów krymskich, jest wyrazem szowinistycznej polityki Rosji wobec tej mniejszości. Zakaz skrytykowała też ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

W wydanym oświadczeniu resort dyplomacji określił zakaz jako _ absurdalną decyzję _ i oskarżył władze Rosji o prowadzenie _ szowinistycznej polityki _ wobec Tatarów krymskich, a także o kontynuowanie w ten sposób _ tradycji Józefa Stalina _.

MSZ Ukrainy domaga się, by Czubarow, a także inny objęty zakazem wjazdu na Krym przywódca Tatarów Mustafa Dżemilew mieli prawo jeździć na półwysep bez żadnych przeszkód.

bEJbKtDX

Rzeczniczka praw człowieka Wałerija Łutkowska oceniła, że działania władz, które zabroniły wjazdu Czubarowowi na terytorium Rosji, w tym Krymu, przez okres pięciu lat, są sprzeczne z prawem rosyjskim oraz deklaracją ONZ o prawach narodów rdzennych.

Łutkowska wydała oświadczenie po rozmowie z Czubarowem na temat incydentu, do którego doszło w sobotę. Podobnie jak w przypadku Dżemilewa, działania służb rosyjskich wychodzą poza ramy prawa - oceniła rzeczniczka. Przypomniała, że Czubarow był deputowanym do parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu, który po marcowej aneksji półwyspu przez Rosję został przekształcony w Radę Państwową Republiki Krymu jako podmiotu Federacji Rosyjskiej. Czubarow nadal jest deputowanym, a _ zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej nie można deputowanym zakazać wjazdu na terytorium, którego wyborców reprezentują _ - wskazała Łutkowska.

Rzeczniczka oceniła, że działania wobec Czubarowa są przejawem _ dyskryminacji etnicznej _, związanej z _ niezależną proukraińską polityką Tatarów krymskich _.

Czubarow jest przewodniczącym Medżlisu - organu samorządu Tatarów krymskich. Jak powiadomiono w sobotę, na punkcie kontrolnym przy wjeździe na Półwysep Krymski odczytano mu ostrzeżenie na temat działalności ekstremistycznej i wręczono dokument, iż jest on osobą niepożądaną w Rosji.

bEJbKtEd

Przed dwoma miesiącami pięcioletni zakaz wjazdu na Krym otrzymał Dżemilew, były przewodniczący Medżlisu i deputowany do ukraińskiego parlamentu. Ten legendarny w czasach sowieckich dysydent został na początku czerwca uhonorowany w Warszawie Nagrodą Solidarności im. Lecha Wałęsy.

Czytaj więcej w Money.pl
Krym zamienia się w wojskową bazę Po aneksji półwyspu, dojechać czy dolecieć na Krym można tylko od strony Rosji. Tymczasową granicę z Ukrainą przekracza niewiele osób.
Plaże na Krymie świecą pustkami Przez całe lata dwie trzecie z 6 mln turystów odwiedzających co roku Krym pochodziło z Ukrainy.
Pustki w sklepach i drożyzna na Krymie _ Podniosły się ceny, w aptekach nie ma lekarstw. Ludzie są niezadowoleni, ale milczą, ponieważ się boją _ -mówią uchodźcy z okupowanego przez Rosjan półwyspu.
bEJbKtEy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)