Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012
11.06.2012 18:20

Atak kibiców z Rosji. Szef związku ostrzega

Prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) Siergiej Fursenko ostrzegł kibiców z Rosji, że polska policja da im twardy odpór.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

Prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) Siergiej Fursenko ostrzegł kibiców z Rosji, że polska policja da im _ twardy odpór _, jeśli do przejścia na wtorkowy mecz Euro 2012 z Polską w Warszawie spróbują wnieść jakieś motywy polityczne.

_ - O ile wiem, jest to zwykłe przejście z punktu zbiórki na stadion, zgodę na które otrzymuje się po złożeniu zawiadomienia. Nie powinno tam być żadnych motywów politycznych _ - oświadczył Fursenko, którego wypowiedź na swojej stronie internetowej przytacza gazeta _ Sport-Express _.

Prezes RFS dodał, że _ jeśli ktoś mimo wszystko spróbuje je wnieść, to napotka twardy odpór ze strony policji _. - _ Sądzę, że organizatorzy marszu wezmą to pod uwagę _ - powiedział.

Fursenko poinformował, że rozmawiał o tym w Warszawie z przedstawicielami Wszechrosyjskiego Związku Kibiców (WOB). _ - Gotowi jesteśmy rozmawiać o wszystkim, co dotyczy naszych fanów. I pomagać im we wszystkim, co jest w naszej mocy. Jednak chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że w obcym kraju trzeba przestrzegać jego prawa, by nie narazić się na poważne nieprzyjemności _ - zauważył.

_ - Przyjechaliśmy do Polski grać w piłkę i kibicować, a nie urządzać pokazowe wystąpienia _ - oznajmił szef Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

Fursenko ostrzegł też fanów z Rosji wybierających się na mecz w Warszawie, że _ przepisy dotyczące rac są w Polsce bardzo ostre, a monitoring na stadionach podczas Euro 2012 jest świetny _. - _ Wszystko, co u nas uchodzi płazem, tutaj jest ostro karane _ - oświadczył.

Prezes RFS przekazał, że również o tym rozmawiał z reprezentantami WOB.

Rosyjski Związek Piłki Nożnej wydał w niedzielę oświadczenie, w którym ocenił, że _ część ludzi, obecnych na stadionie (we Wrocławiu podczas piątkowego meczu z Czechami), dopuściła się czynów niegodnych prawdziwych kibiców piłkarskich _. _ Dla tych, którzy wybierają areny sportowe dla manifestowania swoich osobistych poglądów politycznych i innych opinii, nie ma miejsca na trybunach _ - podkreślił szef RFS.

Rosyjski Związek Piłki Nożnej zaapelował do _ prawdziwych fanów _, aby _ przeciwstawiali się prowokacyjnym działaniom chuliganów i udzielali wszelkiej pomocy organizatorom meczów w sprawach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa _.

_ - Zwracamy się do wszystkich (rosyjskich) kibiców przebywających w Polsce. Pamiętajcie, że reprezentujecie swój kraj. Szanujcie siebie, swoją ojczyznę i swoją drużynę _ - oświadczył RFS.

Z kolei pytany przez PAP w Warszawie szef WOB Aleksander Szprygin powiedział: _ - Przyjechaliśmy na mistrzostwa Europy, organizowane przez Polskę i Ukrainę, ze szczerym zamiarem uczestniczenia tak wielkim wydarzeniu sportowym jakim są piłkarskie mistrzostwa Europy. Kochamy futbol i kibicujemy naszym piłkarzom. W Warszawie chcemy wspólnie przejść na stadion, aby wyrazić nasze poparcie dla piłkarzy, którzy tak wspaniale wystartowali w imprezie _.

Na drugiej stronie czytaj ilu kibiców ma wziąć udział w marszu

Szef stowarzyszenia, uważa, że w przejściu może uczestniczyć 2-5 tys. osób. Jego zdaniem na Stadionie Narodowym zasiądzie prawie 10 tys. rosyjskich kibiców.

Poprzednie takie zorganizowane poparcie dla reprezentacji Rosji członkowie WOB zademonstrowali maszerując z flagami i transparentami w czasie wyjazdowego meczu Finlandia - Rosja w Helsinkach w 2009 roku.

_ - Wszechrosyjski Związek Kibiców powstał 25 maja 2007 roku i zrzesza w 62 regionach i klubach piłkarskich na terenie całej Rosji 110 tys. sympatyków. Są w nim kibice piłkarscy w różnym wieku, bogaci, biedni, a wszystkich łączy miłość do piłki _ - zapewnił Szprygin, który od lutego 2009 roku zasiada w zarządzie RFS.

UEFA wszczęła w sobotę procedurę dyscyplinarną przeciwko Rosyjskiemu Związkowi Piłki Nożnej z powodu nagannego zachowania kibiców z Rosji podczas piątkowego meczu z Czechami we Wrocławiu. Według zapisów wideo, rosyjscy kibice rzucali z trybun race i wywiesili zabronione banery. UEFA chce także zbadać, czy nie doszło do incydentów rasistowskich ze strony fanów z Rosji wobec piłkarzy z Czech.

Ponadto podczas tego spotkania rosyjscy kibice zaatakowali stadionowych stewardów. Policja na podstawie monitoringu wytypowała 12 fanów z Rosji, którzy uczestniczyli w ataku na stewardów. Ich zdjęcia zostały upublicznione. Otrzymała je też m.in. Straż Graniczna.

Przed spotkaniem Sbornej z Polską rosyjscy fani zbiorą się o 17.00-17.30 na placu przed stacją kolejową Warszawa-Powiśle, naprzeciwko Muzeum Wojska Polskiego, skąd następnie wyruszą Mostem Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Kibice powinni pójść północną częścią mostu, tj. tą, która jest przeznaczona dla ruchu pieszego. Władze stolicy szacują, że w tym grupowym przejściu weźmie udział ok. 5 tys. fanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pobili ochronę na stadionie. Są ich zdjęcia Wizerunki sześciu rosyjskich kibiców, którzy pobili stewardów na Stadionie Miejskim podczas meczu Rosja-Czechy, zostały opublikowane na stronie dolnośląskiej policji.
Zaskakujące słowa szefa rosyjskich kibiców Aleksandr Szprygin wyjaśnia powody ataku kibiców z Rosji na stadionowych stewardów.
Ostro o kibicach z Rosji. "To niedopuszczalne" Grupa rosyjskich kibiców zaatakowała stadionowych stewardów po meczu Rosja z Czechami we Wrocławiu.
Tagi: euro 2012, kibice, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz