Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
21.12.2012 07:57

Assange zapowiada publikację 1 mln nowych dokumentów

Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange zapowiedział, że dotyczą one wszystkich państw świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange w przemówieniu z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie zapowiedział opublikowanie w 2013 roku miliona nowych dokumentów dotyczących _ wszystkich państw świata _.

_ - Nie dam się zastraszyć i będę kontynuował pracę _ - powiedział 40-letni Australijczyk, od pół roku mieszkający na terenie ambasady, którą nazwał _ swoim domem, biurem i schronieniem _.

Powołując się na artykuł w _ Washington Post _ Assange wskazał, że amerykański departament sprawiedliwości prowadzi dochodzenie przeciw Wikileaks. Wyraził uznanie 25-letniemu Bradleyowi Manningowi, o którym powiedział, że _ zachował osobistą godność, mimo iż w więzieniu spędził 10 proc. życia, z czego część w klatce bez ubrania i pozbawiony okularów _. Manning jest oskarżony o to, że był źródłem przecieku do Wikileaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej. Assange temu zaprzecza.

Assange podziękował władzom Ekwadoru za to, że udzieliły mu azylu na terenie swej placówki dyplomatycznej w Londynie, gdzie schronił się przed pół rokiem po wyczerpaniu drogi sądowej w W. Brytanii, nie chcąc, by deportowano go do Szwecji. Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z oskarżeniem o przestępstwa seksualne.

Założyciel Wikileaks obawia się, że ze władze Szwecji wydadzą go Amerykanom, którzy oskarżą go o zdradę w związku z opublikowaniem ok. 250 tys. tajnych depesz dyplomatycznych Departamentu Stanu, a także tajnych materiałów stawiających w złym świetle politykę USA wobec Iraku i Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Julian Assange wyjdzie na wolność? Ukrywając się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, twórca portalu WikiLeaks chce uniknąć ekstradycji do Szwecji.
Cały kontynent poprze kontrowersyjny portal? Jest niemal pewne, że zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił budynek, gdzie ukrywa się od kilku miesięcy.
Władze na to nie zezwolą twórcy Wikileaks Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange nie może opuścić budynku ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywa on od 19 czerwca.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz