Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.08.2012 06:59

Assange dostanie azyl w Ekwadorze?

Julian Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rex Features/EAST NEWS)

*_ - Decyzja w sprawie ewentualnego udzielenia azylu politycznego Julianowi Assange'owi, założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks, zapadnie być może jeszcze w tym tygodniu _ - ogłosił prezydent Ekwadoru Rafael Correa. *

_ - Musimy przeanalizować proces w Szwecji, rozważyć możliwość ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie może na niego czekać tajny sąd i kara śmierci _ - powiedział Correa w wywiadzie udzielonym ekwadorskiej telewizji publicznej.

_ - W środę spotkam się z ministrem spraw zagranicznych Ricardo Patino. Mam nadzieję, że decyzję w tej sprawie ogłoszę przed końcem tego tygodnia _ - dodał. Jak zaznaczył, jego rząd już zgromadził dostatecznie dużo informacji, by podjąć odpowiedzialną decyzję.

Correa podkreślił, że odczuwa sympatię wobec Assange'a, ale jednocześnie szanuje brytyjski wymiar sprawiedliwości i prawo międzynarodowe.

Julian Assange od 19 czerwca przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Liczy na uzyskanie azylu w tym kraju, dzięki któremu udałoby mu się uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa seksualne, a stamtąd do USA, gdzie - jak się obawia - mógłby stanąć przed sądem w związku z ujawnieniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz