Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Asad uzyskał 88,7 proc. głosów w wyborach prezydenckich

0
Podziel się:

Frekwencja wyborów w Syrii wyniosła ponad 73 proc.

Asad uzyskał 88,7 proc. głosów w wyborach prezydenckich
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)

Frekwencja wyniosła ponad 73 proc. - poinformował przewodniczący syryjskiego parlamentu Mohammed el-Laham.

Wybory w kraju, który od trzech lat jest pogrążony w krwawym konflikcie, odbyły się jedynie na terenach kontrolowanych przez reżim w Damaszku. Opozycja i kraje Zachodu określiły wybory zorganizowane mimo trwającej wojny mianem farsy.

Dwaj rywale Asada, biznesmen z Damaszku Hasan Abdallah al-Nuri oraz deputowany Maher Abdel-Hafiz Hadżdżar, uzyskali odpowiednio 4,3 proc. i 3,2 proc. głosów. W wyniku głosowania Asad zapewnił sobie trzecią siedmioletnią kadencję.

Wybory nadzorowali obserwatorzy z Iranu, Rosji i Korei Północnej. Głosowanie zostało przedłużone o pięć godzin, co, według państwowych mediów podkreślających wysoką frekwencję, miało umożliwić większej licznie ludzi oddanie głosu.

Teoretycznie były to pierwsze od ponad pół wieku powszechne wybory prezydenckie w Syrii. Do tej pory Baszar el-Asad, a wcześniej jego ojciec Hafiz, byli zatwierdzani na najwyższy urząd w państwie w referendach prezydenckich. Obecny prezydent w referendum z 2007 roku uzyskał 97,62 proc. głosów.

Pokojowa rewolta przeciwko reżimowi Asada, rozpoczęta w marcu 2011 roku antyrządowymi protestami, przerodziła się w wojnę domową, w której według syryjskich działaczy praw człowieka zginęło ponad 162 tys. ludzi, 2,5 mln uciekło z kraju, a 6,5 mln opuściło swoje domy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajemnicza śmierć Brytyjczyka w Syrii Syryjskie władze poinformowały w sobotę, że wydały przedstawicielom Czerwonego Krzyża ciało brytyjskiego lekarza, który zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu.
Niech Syryjczycy zdecydują w Genewie Brahimi odbywa obecnie podróż po regionie, kontynuując działania na rzecz zorganizowania w Genewie konferencji pokojowej.
Inspektorzy ONZ nie mogą pracować w Syrii Dwa obiekty składowania broni chemicznej są niedostępne dla inspektorów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej z powodów bezpieczeństwa - poinformowała organizacja.
Dłuższe wybory prezydenta w Syrii O pięć godzin (do godz. 23 czasu polskiego) przedłużono w Syrii wybory prezydenckie. Według państwowych mediów, podkreślających wysoką frekwencję, ma to umożliwić większej liczbie ludzi oddanie głosu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)