Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armia udzieliła Sisiemu mandatu do kandydowania w wyborach

0
Podziel się:

To on stał na czele wojskowego zamachu stanu z lipca 2013 roku.

Abd el-Fatah Said es-Sisi i Guido Westerwelle
Abd el-Fatah Said es-Sisi i Guido Westerwelle (PAP/EPA)

Naczelne dowództwo egipskiej armii udzieliło swemu szefowi, marszałkowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu, mandatu do kandydowania w wyborach prezydenckich - podała agencja Mena. Sisi stał na czele wojskowego zamachu stanu z lipca 2013 roku.

Jak dodaje Mena, 59-letni Sisi, który w tymczasowy rządzie jest wicepremierem i ministrem obrony, "w najbliższych godzinach ogłosi swoją ostateczną decyzję". Zgodnie z nową konstytucją Egiptu, przyjętą w referendum w tym miesiącu, wybory prezydenckie powinny się odbyć przed drugą połową kwietnia.

Kilka godzin wcześniej w poniedziałek Sisi został awansowany na marszałka przez tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura.

Aby móc kandydować na prezydenta, Sisi będzie musiał zrezygnować ze stanowisk, które pełni w wojsku, i odejść z armii lub przejść na emeryturę. Zgodnie z egipską konstytucją prezydent musi być cywilem.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu cieszy się w kraju dużą popularnością, szczególnie wśród obywateli, którzy obawiali się rządów islamistów. Jednak swoje stanowisko, objęte w sierpniu 2012 roku, Sisi zawdzięcza prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, którego obalił w ubiegłorocznym zamachu stanu. Do tego czasu obecny marszałek był uważany za zwolennika Bractwa Muzułmańskiego i islamistów.

Drogi islamistów i Sisiego rozeszły się podczas protestów wymierzonych w rządy Mursiego. Podczas masowych demonstracji m.in. ówczesny generał wysłał nad Kair śmigłowce wojskowe z flagami narodowymi. Tłumy odpowiadały wiwatami i okrzykami - "Naród razem z armią". Następnie wojsko odegrało kluczową rolę w obaleniu władz islamistów i Mursiego.

Generał Sisi urodził się w Kairze 19 listopada 1954 roku. Po ukończeniu w 1977 roku Egipskiej Akademii Wojskowej służył w piechocie. Mimo braku doświadczenia w działaniach bojowych awansował do stanowiska dowódcy wojsk zmechanizowanych. W trakcie swej kariery m.in. odpowiadał za informację i bezpieczeństwo w sekretariacie ogólnym ministerstwa obrony, był też attache wojskowym Egiptu w Arabii Saudyjskiej.

Od obalenia Mursiego, pierwszego w historii Egiptu szefa państwa wybranego w wolnych wyborach, nowe wojskowe władze stosują represje wobec swoich przeciwników, nie tylko zwolenników Bractwa Muzułmańskiego, ale też członków postępowych ruchów młodzieżowych.

Kilka dni przed styczniowym referendum w sprawie nowej konstytucji Sisi oświadczył, że zgłosi swą kandydaturę w wyborach prezydenckich pod warunkiem, że taką wolę wyrazi naród, a swego mandatu udzieli armia. W referendum, które było pierwszym miernikiem popularności nowych wojskowych władz, nową ustawę zasadniczą poparło ponad 98 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 38 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Sześciu zabitych w zamachach w Kairze Najpoważniejszy z tych ataków został przeprowadzony wcześnie rano na parkingu kairskiego urzędu bezpieczeństwa.
Studenci w Kairze starli się z policją Demonstranci popierający Bractwo Muzułmańskie, przez władze Egiptu uznane za organizację terrorystyczną podpalili dwa budynki.
Zamach na autobus w Kairze. Nie żyje... Ładunek wybuchowy umieszczono obok autobusu. Policja rozbroiła drugą bombę, która znajdowała się w pobliżu.
Egipt wyprasza ambasadora Turcji W komunikacie ministerstwo zarzuca Turcji wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Egiptu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)