Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Korea Północna
12.03.2013 07:59

Armia Korei Północnej. Rośnie liczba dezercji

Koreańczycy z Północy najczęściej uciekają z kraju przez granicę z Chinami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/KCNA)
Żółnierze Korei Północnej

*W ostatnich miesiącach wzrosła liczba przypadków dezercji w jednostkach armii północnokoreańskiej stacjonującej na granicy z Koreą Południową - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła rządowe w Seulu. *

_ Z ostatniej analizy wynika, że liczba dezercji we "frontowych" jednostkach wojskowych (na granicy) wzrosła siedem-osiem razy w porównaniu z takim samym okresem w roku poprzednim _ - poinformowało to źródło. _ Przedstawiciele armii i władz przyglądają się bacznie powodom, dla których nastąpił taki wzrost ucieczek _ z wojska - dodało źródło, zastrzegające anonimowość.

Agencja Yonhap zwraca uwagę, że wśród możliwych przyczyn takiej sytuacji jest niezadowolenie wśród szeregowych żołnierzy z powodu wyczerpujących ćwiczeń w okresie zimowym oraz brak żywności.

Agencja nie podaje, czy żołnierze zdezerterowali i uciekli do Korei Płd. przez mocno ufortyfikowaną granice między dwoma państwami koreańskimi. Do przypadków takich ucieczek z Korei Płn. przez strefę zdemilitaryzowaną dochodzi niezwykle rzadko. Koreańczycy z Północy najczęściej uciekają z kraju przez granicę z Chinami.

Oba państwa koreańskie mają ponad milion żołnierzy rozlokowanych po obu stronach 250-kilometrowej silnie strzeżonej granicy.

W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Nie dalej jak w poniedziałek władze w Phenianie ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., które w 1953 r. zakończyło wojnę między obu krajami.

Rząd Korei Płn. nie wykonał w związku z tym żadnych dodatkowych gestów, ani nie wydał oficjalnego oświadczenia. Phenian zagroził ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Phenian w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.

Czytaj więcej w Money.pl
Grożą "akcją specjalną". Potrwa kilka minut Wojsko Korei Północnej zapowiedziało podjęcie wkrótce niesprecyzowanej bliżej akcji specjalnej, mającej obrócić w popiół konserwatywny rząd i media Korei Południowej.
Korea Północna zrywa porozumienie sprzed 60 lat. Wojna? To reakcja na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA.
Korea Północna grozi ostatecznym zniszczeniem Korea Płn. przeprowadziła ostatnią podziemną próbę jądrową dokładnie przed tygodniem; wcześniej dokonała takich prób w latach 2006 i 2009.
Tagi: Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz