Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arłukowicz: System kontroli leków ma być przejrzysty

0
Podziel się:

Senatorowie zajmują się nowelizacją ustawy refundacyjnej.

Arłukowicz: System kontroli leków ma być przejrzysty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEISirOZ

Chcemy stworzyć przejrzysty system kontroli dotyczący wydawania środków publicznych na finansowanie leków - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas dzisiejszej debaty w Senacie.

Senatorowie zajmują się nowelizacją ustawy refundacyjnej. Arłukowicz podkreślił, że nowe przepisy m.in. umożliwiają aptekarzom odwołanie od decyzji kontrolera NFZ. Jak mówił minister, do tej pory, szczególnie w mniejszych miejscowościach, _ kontroler mógł nałożyć karę i właściwie zerwać umowę, apteka przestawała funkcjonować _.

Minister zdrowia zaznaczył, że nie można zgodzić się na całkowite usunięcie z ustawy zapisów umożliwiających karanie aptekarzy za niewłaściwą refundację. Przypomniał, że NFZ wydaje rocznie na finansowanie leków 9 mld zł. - _ Płatnik powinien mieć narzędzia kontroli _ - powiedział. Dodał, że bez artykułu, którego usunięcia domagają się aptekarze, prowadzenie kontroli zostałoby uniemożliwione.

bEISirPb

Arłukowicz zapowiedział także, że resort zdrowia w aktach wykonawczych (rozporządzeniach) doprecyzuje zasady kontroli. _ - System kontrolny ma być przejrzysty _ - podkreślił. Jak mówił, rozporządzenia zostaną opracowane w porozumieniu ze środowiskiem aptekarskim i lekarskim. Minister podkreślał, że resort zdrowia chce ułatwić życie aptekarzom i lekarzom, ale zachowując jednocześnie mechanizmy kontrolne.

Arłukowicz przypomniał również, że nowela upraszcza zasady tzw. importu celowego, czyli sprowadzania dla konkretnych pacjentów leków niezarejestrowanych w Polsce. Dodał, że nowe przepisy umożliwiają ministrowi zdrowia wprowadzenie na listę refundacyjną leków stosowanych poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Minister zwracał uwagę na konieczność pilnego uchwalenia noweli. - _ Wydaje się niezwykle potrzebne, by uchwalić ją jak najszybciej, dlatego że zbliża się termin nowego obwieszczenia nowej listy refundacyjnej, na której powinny znaleźć się nowe leki, ale także leki te, które potrzebne są lekarzowi i pacjentowi przede wszystkim, a które znajdują się poza wskazaniami rejestracyjnymi _ - wyjaśnił Arłukowicz.

Takie nowelizacje uchwalili

bEISirPh
Czytaj więcej o ustawie refundacyjnej
"Zniesienie kar dla aptekarzy nie jest możliwe" Premier wyraził nadzieję, że środowisko zostało skutecznie przekonane, iż jego oczekiwania zostaną zrealizowane na poziomie przepisów wykonawczych.
Kidawa-Błońska przyznaje: Nie mamy dobrych prawników Posłanka PO zdradza, skąd biorą się buble legislacyjne.
Błaszczak: Chcą drenować kieszeń pacjenta PiS twierdzi, że jego propozycje zmian w ustawie będą chronić pacjentów.
bEISirPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)