Notowania

bartosz arłukowicz
27.07.2011 14:08

Arłukowicz na uczelni. W obronie wykluczonych

Minister bada sprawę dwóch niepełnosprawnych studentów jednej z poznańskich, wyższych uczelni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sprawę dwóch niepełnosprawnych studentów jednej z poznańskich prywatnych wyższych uczelni, którzy uważają, że są dyskryminowani ze względu na swoją niepełnosprawność, badał w Poznaniu minister Bartosz Arłukowicz.

Obaj niepełnosprawni studenci mieli usłyszeć od jednego z profesorów, że ze swoim stopniem niepełnosprawności nie powinni otrzymać uprawnień do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

U tego wykładowcy oblali egzamin z pulmonologii, a bez zaliczenia tego przedmiotu nie mogą skończyć szkoły.

_ - To jest sytuacja kuriozalna i absurdalna. Uczelnia wyższa, która przyjmuje w swoje progi studentów niepełnosprawnych, przez trzy lata pobiera od nich czesne, studenci ci zdają zaliczenia egzaminy i zaliczają praktyki i tuż przed ostatnim dowiadują się, że nie będą mogli jej ukończyć, bo są niepełnosprawni _ - powiedział w środę podczas briefingu prasowego pełnomocnik premiera ds. walki z wykluczeniem społecznym Bartosz Arłukowicz.

Obaj niepełnosprawni są bardzo aktywni, oprócz studiowania, jako wolontariusze biorą udział w zajęciach dla pełnosprawnych studentów na innych uczelniach i prowadzą zajęcia z wolontariuszami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi.

_ - Będziemy tę sprawę monitorować, poprosimy też o pisemne wyjaśnienie całej sprawy. Chcemy zmusić władze uczelni, aby mogli oni przystąpić do egzaminu _ - dodał Arłukowicz.

Rektor Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji prof. Zygmunt Przybylski powiedział dziennikarzom, że obaj studenci nie zdali egzaminu z pulmonologii, ale będą mieli możliwość zdawania tego egzaminu w kolejnych terminach.

_ Jak każdy student będą mogli zdawać ten egzamin dwukrotnie, a później, jakby nie zdali, to będzie egzamin komisyjny, który zarejestrujemy dla dobra sprawy _ - zadeklarował Przybylski.

Prof. Aleksander Barwinow-Wojewódzki, który egzaminował obu niepełnosprawnych studentów potwierdził, że obaj oblali egzamin. Zapytany, czy stało się tak ze względu na ich niepełnosprawność, powiedział, że nie.

_ - Ale uważam, że ze swoją niepełnosprawnością nie powinni pracować, jako pełnoprawni fizjoterapeuci i zajmować się pacjentami czy używać specjalistycznego sprzętu _ - powiedział.

Obaj studenci chcą skończyć uczelnię. _ Ten dyplom daje mi szanse na normalne życie, bez niego jestem skazany na bycie z rodzicami i zamknięcie w domu _ - powiedział dziennikarzom niepełnosprawny student Bartosz Andruszczak.

Czytaj w Money.pl

Tagi: bartosz arłukowicz, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz