Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ariel Szaron jest w krytycznym stanie

0
Podziel się:

Polityk zapadł w śpiączkę na początku 2006 roku, po udarze i wylewie krwi do mózgu. Od tego czasu jest sztucznie podtrzymywany przy życiu.

Ariel Szaron jest w krytycznym stanie
(PAP/EPA)

Dramatycznie pogorszył się stan zdrowia byłego premiera Izraela Ariela Szarona. Media w Izraelu informują, że będący od ośmiu lat w śpiączce polityk ma tylko kilka dni życia.

Aktualizacja 10:09

Przy łóżku szpitalnym gromadzi się rodzina byłego premiera - podał w czwartek izraelski portal Ynetnews. Wczoraj rzecznik szpitala Szeba w Tel Haszomer poinformował, że gwałtowne pogorszenie trwa od kilku dni. Według mediów wystąpiły problemy z nerkami po tym, jak Szarona poddano operacji, by ustabilizować jego stan.

Ariel Szaron zapadł w śpiączkę na początku 2006 roku, po udarze i wylewie krwi do mózgu. Od tego czasu jest sztucznie podtrzymywany przy życiu. Według źródeł, na które powołują się izraelskie media, lekarze dają mu tylko kilka dni życia.

Rok temu nadzieję na wyleczenie dała zaobserwowana wówczas zwiększona aktywność mózgu. W testach okazało się, że mózg polityka reaguje na głos syna, rodzinne zdjęcia i dotyk.

Ariel Szaron to jeden z najbardziej poważanych w Izraelu premierów. Karierę rozpoczął w armii, brał udział we wszystkich pięciu wojnach izraelsko-arabskich. W 1967 roku został generałem. Od lat 70. był deputowanym do Knesetu, a potem pełnił wiele funkcji w rządzie. Premierem był w latach 2001-06.

Jego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. - był wówczas liderem opozycji - spowodowała wybuch drugiej intifady - palestyńskiego powstania. Nazwisko Szarona jest także wiązane z antyarabskimi akcjami odwetowymi armii izraelskiej oraz masakrami w obozach palestyńskich Szabra i Szatila w Libanie w 1982 roku.

W późnym okresie kariery Szaron opracował plan wycofania osadników żydowskich i armii ze Strefy Gazy i czterech niewielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. W 2005 roku zakończono realizację tego planu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)