Notowania

argentyna
28.10.2013 07:15

Argentyna po wyborach. Opozycja wzmocniona

Analitycy wskazują, że jeśli partia prezydent Kirchner Front Zwycięstwa (FV) uzyska słaby wynik to mogłoby to oznaczać koniec ponad 10 lat rządów rodziny Kirchnerów w Argentynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Presidencia de la N. Argentina)

Rządząca koalicja prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner utrzymała pozycję czołowej siły politycznej w kraju w rezultacie niedzielnych częściowych wyborów do parlamentu, ale opozycja wzmocniła się - wskazują wstępne wyniki.

Po przeliczeniu 62 proc. głosów okazało się, że ugrupowania opozycyjne zwyciężyły w kluczowej prowincji Buenos Aires i wzmocniły się w kilku innych. Głosowanie przebiegło spokojnie, bez incydentów.

W wyborach w połowie kadencji parlamentu bój toczył się o 127 miejsc w liczącej 257 członków Izbie Deputowanych i 1/3 miejsc w 72-osobowym Senacie. Frekwencja wyniosła ponad 75 proc. Po raz pierwszy w głosowaniu mogły brać udział osoby w wieku 16 i 17 lat.

Minister spraw wewnętrznych Florencio Randazzo, poinformował, że w prowincji Buenos Aires kandydaci popierani przez przywódcę opozycji Sergio Massę (byłego szefa personelu prezydent Kirchner) wygrali z koalicją rządową w stosunku 43:32 proc.

W prowincji Buenos Aires mieszka 40 proc. wyborców. Jest to główny ośrodek produkcji rolnej i przemysłowej kraju. Utrata tej prowincji oznaczałaby zmniejszenie większości koalicji rządowej w parlamencie do kilku głosów.

Massa, który jest burmistrzem zasobnego miasta Tigre w tej prowincji, przewodził własnej liście kandydatów. Uważany jest za jednego z czołowych kandydatów do prezydentury w roku 2015.

Analitycy wskazują, że jeśli partia prezydent Kirchner Front Zwycięstwa (FV) uzyska słaby wynik to mogłoby to oznaczać koniec ponad 10 lat rządów rodziny Kirchnerów w Argentynie. W istocie niedzielne wybory oznaczają początek kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 r.

Mąż obecnej prezydent, Nestor Kirchner, rządził krajem od roku 2003 do 2007, kiedy ustąpił z powodów zdrowotnych i zastąpiła go małżonka. Została wybrana na drugą kadencję w 2011 r. Konstytucja zabrania jej ubiegania się o wybór na trzecią kadencję. Według Associated Press, Kirchner miała nadzieję, że dobry wynik jej ugrupowania w wyborach umożliwi przeforsowanie zmiany konstytucji, tak aby mogła ubiegać się o ponowny wybór w 2015 r.

Prezydencki Front Zwycięstwa wciąż jest silny w skali ogólnokrajowej, jednak wysoka inflacja, brak poczucia bezpieczeństwa i surowe ograniczenia na rynku walutowym zmniejszyły znacznie zaufanie do rządu, zwłaszcza klasy średniej.

_ - Jutro obudzimy się z nową mapą polityczną kraju _ - powiedział burmistrz stołecznego Buenos Aires Mauricio Macri, również wymieniany jako kandydat do fotela prezydenta.

W wyborach prezydenckich w 2015 r. stawką będą rządy nad krajem będącym jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Argentyna korzysta na zwiększającym się zapotrzebowaniu na żywność, ale z drugiej strony chce przyciągnąć zagranicznych inwestorów niezbędnych do rozpoczęcia eksploatacji złóż ropy Vaca Muerta i gazu ziemnego w Patagonii.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent wraca do zdrowia po operacji Kirchner przeszła we wtorek operację wycięcia krwiaka mózgu. Uraz był następstwem uderzenia w głowę sprzed kilku tygodni.
Prezydent Argentyny rozczarowana wyborem papieża - _ Nie mogliśmy mieć większego pecha! _ - mieli wykrzykiwać urzędnicy w pałacu prezydenckim. Prasa ujawnia mroczne tajemnice Franciszka.
Ma krwiaka mózgu. Czeka ją operacja Lekarze zalecili prezydent Argentyny wzięcie miesięcznego urlopu z powodów zdrowotnych.
Tagi: argentyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz