Notowania

Przejdź na
rumunia
15.03.2013 13:34

Aresztowano dwie sędzie podejrzane o korupcję

Rumuńskie władze aresztowały dzisiaj dwie sędzie podejrzewane o korupcję i handel wpływami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Rumuńskie władze aresztowały dzisiaj dwie sędzie podejrzewane o korupcję i handel wpływami. Za orzeczenia na korzyść kilku oskarżonych miały one domagać się kilkudziesięciu tysięcy euro - poinformował wydział prokuratury do walki z korupcją.

Sędziom pracującym w sądzie w Bukareszcie zarzuca się, że w styczniu domagały się 150 tys. euro, obiecując uzyskanie wyroku na korzyść przebywającego w areszcie biznesmena podejrzewanego o oszustwa, dzięki czemu miał on wyjść na wolność. Kiedy ich wysiłki się nie powiodły, zwróciły bratu oskarżonego 55 tys. euro, które wzięły jako zaliczkę.

W lutym, kiedy oskarżony złożył kolejny wniosek o uwolnienie, obie kobiety ponownie _ obiecały wpłynąć na decyzję sędziów w zamian za 150 tys. euro _ - informuje prokuratura. Człowiek ten, skazany poprzednio na siedem lat więzienia w innej sprawie, 7 lutego wyszedł na wolność. Jego sprawa wciąż trwa.

Jedna z sędzi jest także oskarżona o wzięcie 44 tys. euro za interwencje w trzech innych procesach. W śledztwie podejrzany jest także jeden z urzędników sądowych i dwóch adwokatów.

Od przystąpienia do UE w 2007 r. Bułgaria i Rumunia zostały objęte specjalnym monitoringiem w ramach Mechanizmu Oceny i Kontroli, który nadzoruje postępy czynione przez te kraje w zakresie wymiaru sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef partii dostał zakaz. Nie może opuścić kraju Szef rządzącej w Indonezji Partii Demokratycznej (PD) Anas Urbaningrum jest podejrzany o korupcję i w związku z tym otrzymał zakaz opuszczania kraju.
W tym kraju szykuje się ostra walka łapówkami Rumuński parlament uchwalił ustawę antykorupcyjną, rezygnując przy tym z zapisów, które wzmacniały immunitet deputowanych oskarżonych o wręczanie lub przyjmowanie łapówek.
Były prezydent skazany na 24 lata więzienia Sąd Najwyższy Kirgistanu skazał we wtorek zaocznie byłego autokratycznego prezydenta kraju Kurmanbeka Bakijewa, który został obalony przez rewoltę społeczną w 2010 roku, na 24 lata więzienia za przestępstwa popełnione podczas sprawowania urzędu.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz