Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aresztowano członków włoskiej mafii

0
Podziel się:

Aresztowania miały miejsce we Włoszech, Holandii i Niemczech.

Aresztowano członków włoskiej mafii
(Keith Allison/Flickr)
bEIMPtoB

Włoska policja doprowadziła do aresztowania 16 członków włoskiego mafijnego klanu, oskarżanego o przemyt kokainy do Europy. Aresztowania miały miejsce we Włoszech, Holandii i Niemczech - poinformował dziś portal internetowy BBC News.

Rozpracowanie przestępców umożliwiły informacje uzyskane przez włoską policję od kobiety, która swego czasu była więźniem tego klanu mafijnego. Miał on swoją siedzibę w miejscowości Rosarno na południu Włoch, które jest bastionem 'Ndranghety.

Gangi tej organizacji przestępczej są trudne do spenetrowania, ponieważ opierają się na nadzwyczaj ścisłych więzach rodzinnych i nakazie milczenia - twierdzi BBC, dodając, że tym razem jednak ktoś, kto dobrze znał klan, gotów był mówić.

bEIMPtoD

Kiedy w 2005 roku jeden z członków klanu Cacciola popełnił samobójstwo, wdowę po nim zmuszono do zamieszkania z jego rodzicami. Jak sama to opisywała, żyła niemal w warunkach niewolniczych, do czasu kiedy udało się jej przesłać apel o ratunek i została w końcu uwolniona przez policję. Uzyskiwane od kobiety w ciągu kilku lat informacje pozwoliły wytropić mafiosów.

W czerwcu papież Franciszek potępił podczas mszy w Kalabrii _ adorację zła _ uprawianą przez 'Ndranghetę, która - jak ostrzegają organy ścigania - rozprzestrzenia się po całym świecie. Papież oświadczył też, że mafiosi _ są ekskomunikowani _. Był to najostrzejszy atak papieski na przestępczość zorganizowaną od czasu, gdy w 1993 roku Jan Paweł II ostro potępił mafię sycylijską.

W dwa tygodnie po wizycie Franciszka w Kalabrii, w jednej z niewielkich tamtejszych diecezji, po przejściu kościelnej procesji pod domem mafijnego szefa skazanego na areszt domowy, lokalny biskup zawiesił organizowanie wszelkich kościelnych procesji.

Procesja z figurą Matki Bożej Łaskawej z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz i ludności zatrzymała się w Oppido Mamertina przed domem 82-letniego Peppe Mazzagattiego, jednego z głównych uczestników krwawych porachunków między kalabryjskimi klanami w latach 90. Postój procesji pod jego domem przewodnicząca włoskiej parlamentarnej komisji ds. walki z mafią Rosy Bindi nazwała _ niedopuszczalnym hołdem _.

bEIMPtoJ
Czytaj więcej w Money.pl
Mafia staje się coraz silniejsza. Gdzie? Klany mafijne z południa Włoch, okopując się na giełdzie mediolańskiej, podejmują działalność w zamożnych gminach.
Nawrócony boss kamorry wzywa mafiosów 50-letni Iovine, odbywający karę dożywocia, to jeden z czterech najważniejszych byłych bossów potężnego klanu neapolitańskiej mafii, Casalesi.
Gwardia Finansowa spaliła kilometr tkanin Materiały ze wzorami charakterystycznymi dla luksusowych domów mody zniszczyła Gwardia Finansowa na wniosek sądu.
bEIMPtpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)