Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grecja
18.09.2013 15:15

Aresztowano członka Złotej Jutrzenki za zabicie działacza lewicy

34-letni muzyk hiphopowy i działacz antyfaszystowski Pavlos Fyssas, znany pod pseudonimem Killah P., zmarł w szpitalu dziś rano.

Podziel się
Dodaj komentarz

34-letni muzyk hiphopowy i działacz antyfaszystowski Pavlos Fyssas, znany pod pseudonimem Killah P., zmarł w szpitalu dziś rano na skutek dwóch ran zadanych mu nożem w serce i żebra. Według greckich mediów, zanim stracił przytomność, zdążył wskazać policji sprawcę ataku.

Fyssas został dźgnięty przed kawiarnią w zachodniej części Aten krótko po północy w nocy z wtorku na środę. Według świadków między kilkoma grupami ludzi wywiązała się kłótnia wywołana transmitowanym w telewizji meczem piłkarskim. Jak podała policja, napastnik opuścił lokal, po czym wrócił z grupą kilkunastu mężczyzn, którzy razem zaatakowali muzyka. Ze względu na charakterystyczny ubiór mężczyzn przypuszcza się, że należeli do Złotej Jutrzenki.

Burmistrz dzielnicy Keratsini, gdzie doszło do napaści, potwierdził, że do zajścia doprowadziła kłótnia o mecz, a napastnicy to działacze skrajnej prawicy.

Do śmiertelnego w skutkach ataku na Fyssasa przyznał się 45-letni mężczyzna, który powiedział, że należy do Złotej Jutrzenki.

Antykapitalistyczne ugrupowanie Antarsja i Komunistyczna Partia Grecji potępiły zajście, obwiniając Złotą Jutrzenkę o śmierć Fyssasa. Twierdzą, że muzyk został zaatakowany z powodu wyznawanych poglądów.

Zanim policja ujawniła przynależność partyjną napastnika, rzecznik Złotej Jutrzenki Iljas Kasidiaris określił incydent jako _ haniebną zbrodnię _ i dementował wszelkie doniesienia o powiązaniach z jego partią. Później poseł z ramienia Złotej Jutrzenki Michalis Awranitis uznał przynależność sprawcy do jego ugrupowania za przypadkowy czynnik w całym incydencie.

_ - Jak się okazuje, ten mężczyzna twierdzi, że jest członkiem Złotej Jutrzenki. Ale nasza partia ma milion zwolenników. Jeśli w jakiejś restauracji pokłóci się dwóch pijanych idiotów i ktoś dostaje nożem, to czy powinniśmy patrzeć na ich poglądy i obwiniać je o całe zajście? _ - mówił.

Minister ds. porządku publicznego Nikos Dendias, który z powodu incydentu odwołał podróż do Rzymu, nazwał sytuację krytyczną. _ Jestem wstrząśnięty _ - powiedział, dodając, że śmierć muzyka i ostatnie incydenty z udziałem Złotej Jutrzenki _ najlepiej świadczą o prawdziwych intencjach tego neonazistowskiego tworu _.

Złota Jutrzenka była w przeszłości wielokrotnie oskarżana o akty przemocy wobec lewicowych aktywistów i imigrantów. Zdaniem Rady Europy istnieją podstawy do jej delegalizacji.

Ugrupowanie to zdobyło 7 proc. głosów w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, uzyskując 18 mandatów w 300-osobowym parlamencie. Według najnowszych sondaży poparcie dla Złotej Jutrzenki wśród zmęczonych radykalnymi oszczędnościami Greków wynosi 12 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Awantura w Sejmie. Krzyczeli _ Heil Hitler! _ Deputowani greckiej partii skrajnie prawicowej Złota Jutrzenka wywołali dzisiaj awanturę w parlamencie, gdy przewodniczący izby kazał opuścić salę obrad jednemu z jej przedstawicieli.
Grecy nie mają co jeść. Narasta przemoc _ To jest ta sama walka, co zawsze, walka związków zawodowych o prawa klasy robotniczej, to jest wojna. _
Grecja w proteście zatrzyma sie na dwa dni Protest sparaliżował funkcjonowanie szkół, szpitali i transportu publicznego.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz