Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
26.05.2012 08:51

Aresztowanie kamerdynera papieża. Skandal w Watykanie

Kamerdyner nie tylko pomaga ubrać się papieżowi i podaje mu obiad oraz kolację, ale często siada z nim do stołu. Przygotowuje wieczorem sypialnię papieską i towarzyszy we wszystkich zagranicznych podróżach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

*Benedykt XVI jest _ zasmucony i wstrząśnięty _ wiadomością o zatrzymaniu jego osobistego kamerdynera - poinformowały włoskie media po tym, gdy w Watykanie doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Zatrzymano jedną z najbliższych osób z otoczenia papieża. *

W południe rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi poinformował, że w rezultacie dochodzenia prowadzonego przez żandarmerię watykańską aresztowano osobę będącą w posiadaniu tajnych, poufnych dokumentów wyniesionych nielegalnie za Spiżową Bramę. Wiele z tych materiałów zostało w ostatnich miesiącach opublikowanych przez włoskie media, ku najwyższemu oburzeniu Watykanu.

To pierwszy potwierdzony oficjalnie przypadek zatrzymania w Watykanie osoby pod takimi zarzutami. Podkreśla się, że to kolejny etap skandalu, określanego jako _ Vatileaks _, czyli wycieku tajnych dokumentów i listów, między innymi prywatnej korespondencji hierarchów do papieża.

_ - Zatrzymana osoba znajduje się w dyspozycji watykańskiego wymiaru sprawiedliwości, kontynuującego wyjaśnienia _- oświadczył rzecznik. Nie podał nazwiska zatrzymanego.

Nieoficjalnie włoskie media ujawniły, że zatrzymany to 46-letni Paolo Gabriele, kamerdyner Domu Papieskiego, osoba świecka, jedna z kilku osób z najbliższego otoczenia Benedykta XVI. Jest on przesłuchiwany przez głównego prokuratora watykańskiego Nicolę Picardiego.

Tajne dokumenty znaleziono w mieszkaniu kamerdynera, tuż przy Placu świętego Piotra. Gabriele zaczął pracę w apartamencie papieskim jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, gdy kamerdynerem był Angelo Gugel. Paolo Gabriele, wraz z kobietami zajmującymi się prowadzeniem domu papieża, jest osobą pracującą najbliżej Benedykta XVI.

Kamerdyner nie tylko pomaga ubrać się papieżowi i podaje mu obiad oraz kolację, ale często siada z nim do stołu. Przygotowuje wieczorem sypialnię papieską i towarzyszy we wszystkich zagranicznych podróżach.

Źródła zbliżone do papieża poinformowały, że jest on zasmucony i wstrząśnięty tym co się stało, ale - jak dodano - _ świadom sytuacji _.

Włoskie media podkreślają, że - z nielicznymi wyjątkami - trudno sobie wyobrazić osobę, która miałaby tak częsty kontakt z Benedyktem XVI i miała do niego dostęp od rana do wieczora.

Jeżeli, jak się zauważa, potwierdzą się nieoficjalne doniesienia, że chodzi o papieskiego kamerdynera, kara dla niego będzie bardzo surowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera w Watykanie? "Żadnej korupcji nie było" Obecny nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Maria Vigano zarzucił Gubernatoratowi Państwa Watykańskiego korupcję i inne nieprawidłowości.
Wotum nieufności dla prezesa banku. Którego? Rada nadzorcza banku zaleciła prezesowi, by podał się do dymisji.
Wyciekły poufne listy papieża. Watykan wściekły Władze zapowiedziały, że doprowadzą sprawców przed wymiar sprawiedliwości.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz