Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aresztowania w Gruzji. Polityczny odwet rządzących?

0
Podziel się:

Tbilisi nie może mieć wątpliwości, że jego ambicje zbliżenia się do Europy napotkają te same przeszkody, przed jakimi stoi obecnie ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

Aresztowania w Gruzji. Polityczny odwet rządzących?
(ec.europa.eu)

Gruzja potrzebuje wzmocnienia rządów prawa, ale nie może być to pretekstem do pogoni za zemstą - pisze _ Financial Times _. Wskazuje, że ofiarami ostatnich aresztowań w Gruzji padają głównie współpracownicy prezydenta Micheila Saakaszwilego.

W artykule redakcyjnym brytyjski dziennik komentuje zatrzymanie, pod zarzutem korupcji, sojusznika Saakaszwilego, byłego premiera Wano Merabiszwilego. Wskazuje, że dziesiątki ludzi związanych z Saakaszwilim, _ arcywrogiem _ premiera Bidziny Iwaniszwilego, zostało aresztowanych po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych wygranych przez partię Iwaniszwilego, Gruzińskie Marzenie.

_ - Jest to powodem do poważnego niepokoju. Administracja Iwaniszwilego musi wiedzieć, że Zachód uważnie jej się przygląda _ - ostrzega dziennik. Przypomina apel Unii Europejskiej o to, by gruziński wymiar sprawiedliwości kierował się najwyższymi standardami. Jeśli tak się nie stanie, to _ Tbilisi nie może mieć wątpliwości, że jego ambicje zbliżenia się do Europy napotkają te same przeszkody, przed jakimi stoi obecnie ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz _ - podkreśla _ FT _.

Gazeta przyznaje, że premier musi zadośćuczynić oczekiwaniom gruzińskiego społeczeństwa, które domagało się po wyborach rozliczenia obozu Saakaszwilego. Wskazuje na zarzuty dotyczące podsłuchiwania ekipy Iwaniszwilego podczas kampanii; dowody w tej sprawie przedstawili amerykańscy konsultanci ds. bezpieczeństwa. Merabiszwili według prokuratury sprzeniewierzył fundusze państwowe, by opłacić ponad 22 tys. aktywistów partii Saakaszwilego - wskazuje _ FT _.

Jeśli jednak _ ma być wymierzona sprawiedliwość, to musi być ona bezstronna, nie wybiórcza _ - zaznacza. Ewentualny proces Merabiszwilego musi być przekonujący i odpowiadać standardom międzynarodowym. Prokuratura powinna również zbadać zarzuty Saakaszwilego o to, że Gruzińskie Marzenie otrzymywało nielegalne fundusze.

_ - Osiągnięciem rządów Saakaszwilego są dalekosiężne reformy. Jednak choć zdobył sobie mocne poparcie Zachodu, w swoim rewolucyjnym zapale był zbyt skłonny do stawiania się ponad prawem, zbyt autorytarny wobec opozycji politycznej i zbyt chętny do kumoterstwa _ - przyznaje _ FT _. - Jednak _ pod rządami Iwaniszwilego demokracja gruzińska wygląda na jeszcze bardziej kruchą _ - zaznacza.

Czytaj więcej o sytuacji w Gruzji w Money.pl
Stracili pracę przez prezydenta. Na żądanie... Dymisje objęły też szefów czterech innych placówek, w krajach Europy Środkowej. MSZ chciało ich odejścia w ramach rutynowej rotacji dyplomatów.
Milion chce ustąpienia prezydenta Gruzji Wybory prezydenckie odbędą się w Gruzji na jesieni. Saakaszwili został wybrany na drugą kadencję prezydencką w przedterminowych wyborach w roku 2008.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)