Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aresztowania na Białorusi. Przed marszem w rocznicę katastrofy w Czarnobylu

0
Podziel się:

- Przyczyną może być planowana przez nas akcję popularyzująca białoruską symbolikę - domyśla się działacz Aleh Korban.

Aresztowania na Białorusi. Przed marszem w rocznicę katastrofy w Czarnobylu
(JAKUB SZAMETO / EAST NEWS)

Kilku działaczy białoruskich środowisk niezależnych i opozycyjnych zostało w ostatnich dniach skazanych na kary aresztu od 5 do 12 dni, co niezależni aktywiści wiążą z planowanym na pojutrze dorocznym marszem w rocznicę katastrofy czarnobylskiej.

Szef organizacji społecznej Alternatywa Aleh Korban powiadomił o skazaniu dwóch działaczy Alternatywy na 5 dni aresztu. - _ Dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, gdy spróbowaliśmy dowiedzieć się o los zatrzymanego innego działacza Alternatywy Illi Dabratwora. Zatelefonowaliśmy do więzienia. Powiedziano nam, że są tam jeszcze inni ludzie _ - powiedział Korban.

Wiąże on aresztowania z planowanym na pojutrze dorocznym marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej z 26 kwietnia 1986 r., zwanym Czarnobylskim Szlakiem. _ - Władze boją się i są zaniepokojone przedsiębiorczością i aktywnością działaczy społeczności obywatelskiej. Myślę, że chcą zastraszyć uczestników akcji _ - powiedział.

Inna przyczyną może być według Korbana rozpoczęcie przez Alternatywę kampanii _ O niezależną Białoruś _. _ - W tych dniach planowaliśmy zorganizowanie akcji popularyzującej białoruską symbolikę _ - oznajmił.

Aresztowani ostatnio działacze Alternatywy to członek opozycyjnej Zjednoczonej Patii Obywatelskiej Alaksandr Sciepanienka oraz były więzień polityczny Uładzimir Siarhiejeu.

Wczoraj na 10 dni aresztu skazano innego działacza Alternatywy Illę Dabratwora. Uznano go za winnego przeklinania w miejscu publicznym oraz niepodporządkowania się poleceniom milicji. Z tego ostatniego artykułu na 12 dni aresztu skazano przedwczoraj koordynatora opozycyjnego ruchu _ Europejska Białoruś _ Maksima Winiarskiego. Obaj także uznali, że ich wyroki mają związek z Czarnobylskim Szlakiem.

Władze białoruskie zezwoliły w tym roku na przemarsz Czarnobylskiego Szlaku od placu naprzeciwko Akademii Nauk przy centralnym prospekcie Niepodległości do parku Przyjaźni Narodów. Organizatorzy zapowiadają, że głównymi wątkami tegorocznego marszu będzie żądanie likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu oraz usunięcie atomowego zagrożenia ze strony Rosji w związku z budową na Białorusi pierwszej elektrowni atomowej w Ostrowcu oraz możliwością wyposażenia w głowice jądrowe samolotów stacjonujących na terytorium Białorusi.

Białoruś była państwem, które najbardziej ucierpiało na skutek wybuchu w Czarnobylu na Ukrainie. Napromieniowaniu uległo 23 proc. jej obszaru, na którym mieszkało 1,8 mln osób, czyli 19 proc. ludności. Z najbardziej skażonej strefy wysiedlono ponad 130 tysięcy osób.

W ostatnich latach władze białoruskie skreśliły około tysiąca miejscowości z listy obszarów, na których istnieje niebezpieczeństwo podwyższonego promieniowania. Według danych rządowych obszar strefy skażenia stale się zmniejsza z powodu naturalnego rozpadu cezu-137.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś otwiera strefę czarnobylską! Wystarczy przez najbliższe dni okazać dowód tożsamości oraz - w razie jazdy samochodem - dokumenty pojazdu. Czas przebywania w strefie jest jednak ograniczony do godz. 17.
Orędzie Łukaszenki m. in. o sytuacji na Ukrainie Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił prezydent kraju.
Kolejne utrudnienie dla eksporterów Nawet półtorej doby czekają na odprawę kierowcy ciężarówek wyjeżdżający z Polski na Białoruś.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)