Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Areszt za znieważanie na tle rasowym

0
Podziel się:

Wniosek o areszt prokuratura motywuje przede wszystkim tym, że jest uzasadniona obawa, iż przebywając na wolności podejrzany będzie próbował wpływać na prawidłowy przebieg śledztwa, np. próbował nakłaniać pokrzywdzonych do zmiany zeznań.

Areszt za znieważanie na tle rasowym
(jinga80 - Fotolia.com)

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku złoży wniosek o dwumiesięczny areszt dla mieszkańca miasta, podejrzanego o publiczne znieważenie z powodu przynależności narodowej obywatela Indii i jego żony, Polki - poinformował szef prokuratury Tadeusz Marek.

Podstawą zarzutów jest umieszczony w internecie film, w którym podejrzany wypowiada się o nich w obraźliwy sposób. Chodzi o rodzinę, której mieszkanie próbowano kilka tygodni temu podpalić na jednym z białostockich osiedli. Śledztwo w tej sprawie trwa, dotąd sprawców nie ustalono. W Białymstoku już wcześniej miały miejsce dwa podobne podpalenia mieszkań - w tym wypadku rodzin czeczeńskich.

Sprawa podpalenia mieszkania rodziny, której członkiem jest Hindus, zapoczątkowała szereg intensywniejszych działań nie tylko organów ścigania, ale także akcje o charakterze społecznym, które mają pokazywać sprzeciw wobec takich aktów rasizmu i ksenofobii. Polsko-hinduskie małżeństwo wzięło udział w takiej akcji.

Zatrzymanemu mężczyźnie postawiono zarzut publicznego znieważenia obywatela Indii z powodu jego przynależności narodowej. Co prawda zarzut znieważenia jego żony, która jest Polką, ścigany jest z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura uznała, że interes publiczny wymaga, aby także objąć to ściganiem z urzędu.

Jak powiedział szef Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Tadeusz Marek, podejrzany nie przyznał się do postawionych mu zarzutów. _ - Jego wyjaśnienia są kompletnie sprzeczne z treścią filmu i informacjami na portalu internetowym podejrzanego _ - dodał prokurator.

Wniosek o areszt prokuratura motywuje przede wszystkim tym, że jest uzasadniona obawa, iż przebywając na wolności podejrzany będzie próbował wpływać na prawidłowy przebieg śledztwa, np. próbował nakłaniać pokrzywdzonych do zmiany zeznań. Śledczy przypominają, że mężczyzna był już wcześniej karany za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Adwokat aresztowany za handel narkotykami Mężczyźnie postawiono zarzut udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Chodzi o kilkanaście kilogramów marihuany.
Ciąg dalszy Brunona K. Co postanowił sąd? 45-letni Brunon K. został zatrzymany 9 listopada ub. roku. Postawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP.
Zmieniał tożsamość i wyłudzał kredyty Mężczyzna sądu został aresztowany na trzy miesiące. Odpowie za oszustwa i fałszowanie dokumentów. Grozi mu do 12 lat więzienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)