Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
areszt tymczasowy
05.06.2012 12:02

Areszt tymczasowy. Będa nowe przepisy

Rada Ministrów zajmie się m.in. nowelizacją kodeksu postępowania karnego oraz przedłużeniem kontyngentu wojskowego w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj m.in. nowelizacją kodeksu postępowania karnego, a także sprawą przedłużenia okresu użycia naszego kontyngentu wojskowego w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie.

Projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego wynika z konieczności przeniesienia na grunt polskiego prawa decyzji Rady UE, które dotyczą m.in. stosowania tymczasowego aresztu wobec obcokrajowców.

Zmiany, którymi zajmie się rząd, decentralizują też obrót dokumentów - sądy i prokuratorzy będą mogli się kontaktować ze swoimi odpowiednikami bez pośrednictwa resortu sprawiedliwości.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, projekt ma na celu usystematyzowanie kwestii związanych z procedurami karnymi w ramach całej UE. _ - Chodzi o to, aby zapobiegać sytuacjom, że jedna osoba za to samo przestępstwo była karana kilkakrotnie w różnych państwach, więc tak naprawdę chodzi o to, aby była komunikacja między nie tylko organami ścigania, ale także wymiarem sprawiedliwości państw unijnych _ - tłumaczył minister.

Rada Ministrów zajmie się też wnioskiem o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie. Jak powiedział Arabski, wniosek dotyczy przedłużenia obecności polskiego wojska do grudnia 2012 roku.

_ - Mówimy tutaj o naszych 300 żołnierzach i pracownikach wojska, którzy do dzisiaj tam stacjonują i należy przedłużyć okres obecności tego kontyngentu do grudnia tego roku 2012 r. _ - powiedział Arabski.

Zgodnie z mandatem ONZ część sił międzynarodowych może zostać użyta na obszarze Bośni i Hercegowiny w celu wzmocnienia sił Unii Europejskiej (EUFOR), nadzorujących wdrażanie porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 r. Obecny okres użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tych krajach wygasa 30 czerwca.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, czyli tzw. ustawy offsetowej. Wprowadzenie zmian wynika z konieczności dostosowania przepisów do prawa unijnego.

Ministrowie zajmą się też projektem ustawy o nadaniu nowej nazwy Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego (która ma brzmieć: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego), a także zmianami w rozporządzeniu w sprawie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Wysłuchają też sprawozdania z realizacji w 2011 r. zadań wynikających ze strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012. Rada Ministrów zajmie się ponadto aneksem do umowy offsetowej z 4 kwietnia 2012 r. pomiędzy Polską a Rockwell Collins. Firma ta zajmuje się między innymi przemysłem lotniczym i obronnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Kasacja ministra. Nowy pomysł na zmiany w prawie PiS proponuje nadanie ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do wnoszenia kasacji od prawomocnych wyroków w sprawach karnych.
Oni nie darują pijanym rowerzystom PiS i SP przeciw, inne kluby oceniły, że choć obecny przepis nie jest dobry, to projekt idzie za daleko i wymaga dopracowania.
Burzliwa dyskusja w Sejmie. "Gejowski faszyzm" Burzliwa dyskusję wywołały w Sejmie dwa projekty rozszerzające karalność za tzw. przestępstwa z nienawiści wobec m.in. osób homoseksualnych.
Tagi: areszt tymczasowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz