Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pussy riot
20.07.2012 16:27

Areszt dla Pussy Riot. Zostaną dłużej w więzieniu

21 lutego pięć młodych artystek z Pussy Riot weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, naciągnęło na głowy kolorowe kominiarki, rozstawiło przed ołtarzem aparaturę nagłaśniającą i wykonało utwór, który nazwały Modlitwą punkową. Prosiły w niej Bogurodzicę, by przepędziła Władimira Putina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

O sześć miesięcy moskiewski sąd przedłużył dziś areszt trzem członkiniom punkrockowego zespołu Pussy Riot, oskarżonym o _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _ - podały rosyjskie media. Wstępna rozprawa toczyła się przy zamkniętych * *drzwiach .

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie orzekł przedłużenie o pół roku aresztu dla trzech młodych artystek: Nadieżdy Tołokonnikowej, Jekatieriny Samucewicz i Marii Alochiny. Oskarżone pozostaną w areszcie do 12 stycznia 2013 roku - poinformowała rzeczniczka sądu. Oznajmiła, że kolejną rozprawę wyznaczono na najbliższy poniedziałek, 23 lipca.

21 lutego pięć młodych artystek z Pussy Riot weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, naciągnęło na głowy kolorowe kominiarki, rozstawiło przed ołtarzem aparaturę nagłaśniającą i wykonało utwór, który nazwały _ Modlitwą punkową _. Prosiły w niej Bogurodzicę, by przepędziła Władimira Putina.

Ochroniarze wyprowadzili artystki ze świątyni i puścili wolno. Skandal wybuchł, gdy członkinie Pussy Riot umieściły w internecie film ze swojego występu. Wśród prawosławnych, w tym hierarchów, podniosły się głosy oburzenia. Dziewczęta oskarżono o sprofanowanie świątyni, obrażenie uczuć religijnych i szerzenie nienawiści.

Wkrótce po tym trzy członkinie zespołu - w wieku od 23 do 29 lat - zostały aresztowane. Sąd nie zgodził się na zamianę aresztu na inny środek zapobiegawczy, na przykład na dozór policyjny. Odrzucił stosowne wnioski obrońców, choć za artystki poręczyły 53 osoby publiczne.

W obronie członkiń Pussy Riot w liście otwartym wystąpiło w czerwcu ponad 100 twórców kultury, w tym reżyserzy Andriej Konczałowski, Fiodor Bondarczuk i Kirił Sieriebriennikow, pisarze Ludmiła Ulicka i Borys Akunin oraz piosenkarz Walerij Meładze. _ Nie widzimy żadnego uzasadnienia prawnego ani praktycznego, by trzymać za kratkami te młode kobiety, które nie stanowią żadnego zagrożenia _ - oświadczyli autorzy listu, pod którym w internecie podpisało się już ponad 37 tysięcy osób.

Pussy Riot liczy około 30 osób. Grupa gra zaangażowaną politycznie muzykę punkową z hasłami przeciwko władzom Rosji. Organizuje nielegalne występy w miejscach publicznych. Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, to najważniejsza świątynia prawosławna w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Co Rosjanie zrobią z podejrzanymi o zamach? Zatrzymani to biznesmen, 57-letni Rustem Gataullin, 39-letni mieszkaniec Kazania Murat Gallejew, 41-letni Ajrat Szakirow i 31-letni Azat Gajnutdinow.
"Ich śmigłowce zabijają dzieci, a my kupujemy" Amerykański Departament Obrony w środę zamówił od Rosjan 33 śmigłowce wielozadaniowe Mi-17, przeznaczone dla armii afgańskiej.
Zachód bardzo ostro o Rosji i Chinach. Powód? USA i Wielka Brytania skrytykowały zawetowanie przez Rosję i Chiny rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.
Tagi: pussy riot, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz