Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arcybiskup Canterbury zabrał głos w sprawie heteroseksualnych małżeństw

Izba Lordów debatuje nad ustawą o małżeństwach homoseksualnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikipedia/public domain/Meegee2)

Duchowy zwierzchnik anglikanów abp Canterbury Justin Welby zaapelował w Izbie Lordów o zachowanie tradycyjnego modelu małżeństwa heteroseksualnego, podkreślając, że jest ono filarem społeczeństwa. Izba Lordów debatuje nad ustawą o małżeństwach homoseksualnych.

_ Tradycyjne pojęcie małżeństwa zostanie zniesione, przedefiniowane i stworzone na nowo. Pojęcie małżeństwa jako normatywnego miejsca prokreacji przestaje mieć zastosowanie, a rozumianego jako przymierze - traci na znaczeniu. Rodzina - podstawa życia społecznego, starsza niż państwo - jest osłabiona _ - powiedział arcybiskup w trakcie debaty.

Abp Welby zastrzegł, że jego obiekcje co do proponowanej ustawy wynikają nie tylko z przesłanek religijnych, ale także z oceny tego, co jest dobre z punktu widzenia interesu społecznego.

Były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii (w latach 2006-09) lord Dannatt powiedział podczas debaty, że proponowana ustawa o małżeństwach homoseksualnych jest sprzeczna z tym, o co walczył jako żołnierz, i oskarżył rząd o złamanie demokratycznych zasad życia politycznego.

_ Przez 38 lat walczyliśmy o to, by sprawy w Irlandii Płn. rozstrzygały się za pomocą kartki do głosowania. Przez 44 lata broniliśmy demokracji przed komunizmem. Domagaliśmy się poszanowania demokratycznego prawa do samostanowienia na Falklandach w 1982 roku i robimy to nadal. Obecnie oczekuje się ode mnie jako parlamentarzysty, że zaakceptuję nadużycie demokratycznego procesu _ - oświadczył.

_ Ustawa ma historyczne znaczenie i według mnie historia oceni nas źle, jeśli okaże się, że kwestie przez nią regulowane były forsowane w pośpiechu, tak, by zyskały moc obowiązującego prawa z pogwałceniem demokratycznego i parlamentarnego procesu podejmowania decyzji _ - dodał lord Dannatt.

Z kolei były przewodniczący Partii Konserwatywnej lord Fowler wyraził opinię, że odrzucenie ustawy przyjętej przez Izbę Gmin byłoby dla Izby Lordów _ aktem samobójczym _. Lord Fowler uważa, że ustawa wzmacnia instytucję małżeństwa i że pary homoseksualne chcą czegoś więcej niż dostępnego dla nich cywilnego związku partnerskiego.

Głosowanie w Izbie Lordów nad ustawą zrównującą w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne zaplanowano na wieczór. Najpierw odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o niedopuszczenie do drugiego czytania, a w razie jego odrzucenia - nad przyjęciem ustawy w drugim czytaniu.

W maju mimo zastrzeżeń części posłów Partii Konserwatywnej premiera Davida Camerona ustawę przyjęła Izba Gmin. W uchwalenie tej ustawy osobiście zaangażował się Cameron, który chce, by weszła w życie jeszcze za kadencji obecnego parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Był nafciarzem. Wybrali go na arcybiskupa Biskup Durham Justin Welby zgodził się objąć stanowisko abp. Canterbury. Będzie nowym, 105. duchowym zwierzchnikiem 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie.
Cameron się nie poddaje. Forsuje ustawę o... Brytyjska Izba Lordów rozpocznie dziś debatę nad ustawą o małżeństwach homoseksualnych, zatwierdzoną w maju w Izbie Gmin.
Arcybiskup Głódź mówi o swoich słabościach Hierarcha oskarżany o pijaństwo przez jeden z tygodników, opublikował pismo, w którym broni się.
Tagi: małżeństwa homoseksualne, justin welby, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz