Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eutanazja
12.07.2014 20:26

Arcybiskup Canterbury sprzeciwił się eutanazji

W opublikowanym artykule prasowym duchowy zwierzchnik światowej wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby sprzeciwił się eutanazji po tym, gdy jeden z jego poprzedników poparł prawo osób śmiertelnie chorych do wspomaganego samobójstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(strona oficjalna)
arcybiskup Canterbury Justin Welby

W opublikowanym artykule prasowym duchowy zwierzchnik światowej wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby sprzeciwił się eutanazji po tym, gdy jeden z jego poprzedników poparł prawo osób śmiertelnie chorych do wspomaganego samobójstwa.

Jak napisał Welby w dzienniku _ Times _, przygotowania do debaty w Izbie Lordów nad liberalizacją ustawy o zakazie eutanazji budzą w nim obawy przed _ mieczem Damoklesa _, wiszącym nad głowami ludzi starych i chorych.

Natomiast sprawujący urząd arcybiskupa Canterbury w latach 1991-2002 George Carey oświadczył wcześniej, że jest teraz przeciwny oficjalnemu stanowisku Kościoła Anglii, popierając prawo do pomocy w umieraniu.

Obecna polemika poprzedza wyznaczoną na piątek debatę Izby Lordów nad projektem ustawy, zezwalającej lekarzom na przepisywanie środków uśmiercających nieuleczalnie chorym i sprawnym umysłowo osobom, które chcą popełnić samobójstwo.

Wspomaganie samobójstwa jest obecnie w Wielkiej Brytanii przestępstwem, zagrożonym karą do 14 lat pozbawienia wolności. Jednak na mocy wytycznych prokuratora generalnego z 2010 roku winni pomocy w zabójstwie ze współczucia są praktycznie wyłączeni spod odpowiedzialności karnej.

Projekt ustawy zezwala nieuleczalnie chorym osobom o _ wyważonych zamiarach _ na przyspieszenie zgonu za pomocą trucizny, przepisanej im wspólnie przez dwóch lekarzy.

Zdaniem Welby'ego w razie uchwalenia ustawy wielu starszych ludzi znajdzie się pod motywowaną względami finansowymi presją przyjaciół i krewnych, by sami rozstali się z życiem.

_ Nadużycie, przymus i zastraszenie mogą być powolnymi narzędziami w rękach osób pozbawionych skrupułów, tworząc nacisk na podatnych jemu ludzi, którzy zachęcani będą do słusznej rzeczy _ - napisał w _ Timesie _ duchowy zwierzchnik anglikanów, pytając jednocześnie o to, _ jaki rodzaj społeczeństwa stworzymy, jeśli zezwolimy, by ten miecz Damoklesa zwisał nad głową każdej kruchej, śmiertelnie chorej osoby w naszym kraju? _

Natomiast Carey w swym artykule opublikowanym w dzienniku _ Daily Mail _ napisał, że zmienił pogląd na eutanazję, będąc świadkiem cierpień, od jakich chcieli się uwolnić chorzy, zaangażowani w kampanię na rzecz jej legalizacji.

Wymienił w tym kontekście sparaliżowanego Tony'ego Nicklinsona, który zmarł w 2012 śmiercią naturalną w tydzień po odrzuceniu przez sąd jego pozwu o zgodę na eutanazję. _ Jego udręki postawiły pod znakiem zapytania moją motywację z wcześniejszych debat. Czy stawiałem doktrynę ponad współczucie, dogmat ponad ludzką godność? Fakty są takie, że zmieniłem mój punkt widzenia. Dawne filozoficzne pewności załamały się w obliczu rzeczywistości niepotrzebnego cierpienia _ - zaznaczył.

Jeśli Izba Lordów uchwali projekt ustawy, trafi on do Izby Gmin, gdzie - jak się oczekuje - większość partii pozwoli swym członkom na głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami.(PAP)

Czytaj więcej w Money.pl
Kościół wspomoże szpital prof. Chazana? O zbiórkę zwrócił się do wiernych metropolita łódzki.
Wysadził się w hotelu. Zabił dwie osoby Napastnik zdetonował ładunek podczas obławy prowadzonej przez siły bezpieczeństwa na potencjalnych zamachowców.
Przyspieszył śmierć siedmiu osób. Jest wyrok Sąd uniewinnił 53-letniego lekarza od zarzutu przyspieszenia śmierci siedmiu chorych osób w fazie terminalnej w latach 2010-11.
Tagi: eutanazja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz