Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska: Skazali obrońcę praw człowieka

0
Podziel się:

Poza karą więzienia, prawnik ma zapłacić grzywnę.

Arabia Saudyjska: Skazali obrońcę praw człowieka
(kIMDARam/Flickr)

Saudyjski sąd skazał dziś na 15 lat więzienia znanego obrońcę praw człowieka i adwokata Walida Abulcheira za obrazę władzy - poinformowała rodzina skazanego. Prawnik ma też zapłacić grzywnę w wysokości 200 tys. riali, czyli ok. 54 tys. dolarów.

_ - Odrzucam ten wyrok! _ - miał oświadczyć Abulcheir po tym jak został skazany.

Saudyjski wymiar sprawiedliwości nakazał aresztowanie adwokata 16 kwietnia podczas piątej rozprawy w związku z oskarżeniem o _ obrazę władzy _, co w saudyjskiej monarchii absolutnej jest jednym z najcięższych przestępstw. Przed swym aresztowaniem Abulcheir wyjaśnił rodzinie, że oskarżenie sformułowane przez sąd brzmiało: _ brak poszanowania dla władzy i utworzenie dwóch organizacji _.

Amnesty International zażądała w niedzielę niezwłocznego uwolnienia skazanego. Wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że Abulcheir został ukarany, gdyż _ wykonywał pracę obrońcy praw człowieka _.

_ - Jest to więzień sumienia i powinien być niezwłocznie i bezwarunkowo zwolniony _ - oświadczył 17 kwietnia, nazajutrz po aresztowaniu adwokata, Said Bumeduha, wicedyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dodał, że aresztowanie Abulcheira stanowi _ niepokojący przykład tego, jak saudyjskie władze nadużywają prawa, aby położyć kres wszelkiej kontestacji _.

W październiku 2013 roku Abulcheir był już skazany na trzy miesiące więzienia za _ obrazę wymiaru sprawiedliwości _ i za podpisanie petycji zawierającej krytykę władz. W tym samym miesiącu był zatrzymany za zorganizowanie _ bez zezwolenia _ spotkania grupy zwolenników reform, ale niezwłocznie zwolniono go za kaucją.

W marcu 2012 roku, kiedy miał udać się do Stanów Zjednoczonych, aby na zaproszenie Departamentu Stanu USA wziąć udział w forum prawników, saudyjskie władze niezwłocznie wręczyły Abulcheirowi zakaz podróżowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Za picie i palenie można stracić pracę lub... W około 30-milionowej Arabii Saudyjskiej żyje około 9 mln obcokrajowców, w większości pochodzenia azjatyckiego.
Córki króla błagają o pomoc. Więzi je ojciec Wczoraj obie kobiety - Sahar i Jawaher - umieściły na Youtubie apel o pomoc.
Saudyjski król dał ważną posadę synowi Media zwracają uwagę, że powierzenie 44-letniemu księciu tak odpowiedzialnej funkcji wskazuje, że król umacnia w kraju pozycję swojej gałęzi rodowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)