Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska: Sąd skazał na surowe kary za terroryzm i zabicie cudzoziemca

0
Podziel się:

Skazani oskarżeni byli także m.in. o porwanie obywatela obcego kraju, podszywanie się pod policjantów, walkę w zagranicznych konfliktach zbrojnych oraz nieposłuszeństwo wobec króla.

Arabia Saudyjska: Sąd skazał na surowe kary za terroryzm i zabicie cudzoziemca
(AP/Fotolink/East News)

Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał 13 mężczyzn na kary od 4 do 30 lat więzienia, a jednego na śmierć za zabicie cudzoziemca, ataki na budynki rządowe i kompleksy mieszkalne oraz planowanie ataku na ambasady USA i W. Brytanii - podały państwowe media.

Skazani oskarżeni byli także m.in. o porwanie obywatela obcego kraju, podszywanie się pod policjantów, walkę w zagranicznych konfliktach zbrojnych oraz nieposłuszeństwo wobec króla. Wszyscy mają prawo do apelacji od wyroku.

Sąd w Rijadzie uznał ich za winnych m.in. ataku na cudzoziemca w 2004 r. Podający się za policjantów sprawcy zatrzymali mężczyznę w fałszywym punkcie kontrolnym, podali mu środki nasenne i porwali go, a później zakatowali na śmierć i odcięli mu głowę.

Według gazety _ Al-Shark Al-Awsat _ ofiara to Paul Marshall Johnson, 49-letni Amerykanin, który od ponad 10 lat pracował w Arabii Saudyjskiej dla firmy zbrojeniowej Lockheed Martin.

Przed zabiciem swojej ofiary porywacze żądali od władz saudyjskich uwolnienia wszystkich przetrzymywanych przez królestwo członków Al-Kaidy, te jednak odmówiły współpracy. Zbrodnię ostro potępił ówczesny prezydent USA George W. Bush.

Zabójstwo cudzoziemca zbiegło się w czasie z coraz śmielszymi atakami bojowników Al-Kaidy na saudyjską monarchię. Podjęta wówczas ofensywa sił bezpieczeństwa zmusiła wielu bojowników do ucieczki do sąsiedniego Jemenu, gdzie obecnie działa jedna z najaktywniejszych filii Al-Kaidy.

14 skazanych, których narodowości nie ujawniono, zdaniem sądu należało do 50-osobowej komórki terrorystycznej oskarżanej o wiele przestępstw, m.in. planowanie zamachu na wysoko postawionych przedstawicieli rządu oraz przemyt broni ciężkiej z Iraku.

Saudyjska agencja prasowa poinformowała, że wyrok w sprawie pozostałych członków rzekomej komórki terrorystycznej zostanie ogłoszony wkrótce. Nie wiadomo, czy wszystkich 50 podejrzanych przebywa w areszcie czy też niektórzy są sądzeni zaocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron ostrzega: "To jawne zagrożenie" _ - Wielka Brytania będzie zmuszona użyć całej swojej siły militarnej _ - podkreśla brytyjski premier.
Podejrzani o terroryzm zabici w strzelaninie Żaden z cywilów, ani żaden funkcjonariusz policji nie ucierpiał w operacji, której dalszych szczegółów nie ujawniono.
700 egzekucji w dwa dni. "To ludobójstwo" Zabijano głównie członków syryjskiej grupy etniczno-religijnej Szuaitat, których dżihadyści uważają za niewiernych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)