Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arabia saudyjska
14.05.2014 19:26

Arabia Saudyjska. Król dał synowi ważną posadę

Media zwracają uwagę, że powierzenie 44-letniemu księciu tak odpowiedzialnej funkcji wskazuje, że król umacnia w kraju pozycję swojej gałęzi rodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cherie A. Thurlby/public domain/defenseimagery.mil)

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud mianował jednego z synów, księcia Turki, na emira prowincji Rijad, w skład której wchodzi stolica królestwa. Jest to jedno z najbardziej eksponowanych stanowisk w kraju.

Media zwracają uwagę, że powierzenie 44-letniemu księciu tak odpowiedzialnej funkcji wskazuje, że król umacnia w kraju pozycję swojej gałęzi rodowej. W Arabii Saudyjskiej tron jest dziedziczony nie z ojca na syna, tak jak w tradycji europejskiej, ale ze starszego brata na młodszego. W ten sposób na tronie zasiadali kolejni synowie zmarłego w 1954 r. króla Abd al-Aziza as-Sauda.

Ze względu na zaawansowany wiek obecny monarcha, który ma już ponad 90 lat, dokonał w ostatnich dwóch latach serii zmian na szczytach władzy. Kilka miesięcy temu mianował innego syna emirem Mekki. Dzięki przeprowadzonym zmianom skonsolidował władzę wokół najbliższej rodziny i sojuszników.

Do 2011 roku emirem Rijadu był oficjalny następca tronu książę Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud. Pełnił tę funkcje przez ponad 50 lat.

Zmiany na szczytach władzy w Arabii Saudyjskiej są bacznie obserwowane przez inne państwa muzułmańskie. Królestwo jest nie tylko największym eksporterem ropy naftowej, ale uchodzi za centrum sunnickiego islamu.

Emir Rijadu odpowiada nie tylko za zarządzanie stolicą i jej prowincją, ale pełni też ważną funkcję reprezentacyjną. Uczestniczy m.in. w licznych spotkaniach z zagranicznymi delegacjami odwiedzającymi stolicę królestwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Emir Kuwejtu wzywa do zakończenia sporów w regionie Jednym z problemów stojących przed delegatami będzie rozwiązanie konfliktu pomiędzy Katarem, a Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem.
Arabia oskarża Katar. Konflikt narasta Kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze.
"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru" Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.
Tagi: arabia saudyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz