Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w iraku
09.03.2014 07:49

"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru"

Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Government/Public Domain)

Premier Iraku Nuri al-Maliki w rozmowie z francuską stacją telewizyjną France 24 oskarżył Arabię Saudyjską i Katar o destabilizację Iraku i wspieranie ugrupowań rebelianckich.

Rządom w Rijadzie i Dausze zarzucił, że wypowiedziały Irakowi wojnę. Malik i oświadczył, że Arabia Saudyjska jest główną podporą terroryzmu w świecie.

_ - Atakują Irak, przez Syrię, a także w sposób bezpośredni, i wypowiedzieli wojnę Irakowi _ - podkreślił w wywiadzie Maliki.

_ - Te dwa kraje są głównymi odpowiedzialnymi za przemoc między społecznościami, za terroryzm i kryzys bezpieczeństwa w Iraku _ - dodał. Jego zdaniem Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne, oskarżył też Arabię Saudyjską i Katar o zakup broni na korzyść organizacji terrorystycznych.

Już w styczniu Maliki wypowiadał się o _ diabolicznych _ i _ zdradzieckich _ państwach arabskich, lecz nie wymienił nazwy żadnego z nich. W obliczu narastającej przemocy i zbliżających się wyborów premier irackiego rządu przyjął bardziej bezkompromisowe stanowisko.

Wybory do irackiego parlamentu wyznaczono na 30 kwietnia. Od początku roku w zamachach w Iraku zginęło już 1800 ludzi. Szyicka większość jest celem ataków sunnickiej mniejszości, odsuniętej od władzy po obaleniu w 2003 roku dyktatury Saddama Husajna.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwa arabskie odwracają się od Kataru Poszło o to, że władze w Dausze nie stosowały się do zapisów porozumienia zawartego przez kraje Zatoki Perskiej, w którym zobowiązały się nie ingerować w swoje wewnętrzne sprawy.
Od początku stycznia zabili ponad 900 osób Sześć osób zginęło w dzisiejszych zamachach w pobliżu targu i restauracji w Bagdadzie - poinformowały źródła lekarskie i w siłach bezpieczeństwa Iraku.
Al-Kaida ustanawia w Faludży swoje prawa Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), powołało w Faludży trybunał islamski, przed którym chce postawić uprowadzonych przywódców plemiennych i oficera policji.
Tagi: terroryzm w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz