Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska: 5 osób zginęło w ataku napastników podczas Aszury

0
Podziel się:

Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych wczoraj wieczorem w ataku napastników w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska: 5 osób zginęło w ataku napastników podczas Aszury
(AP/Fotolink/East News)

Do incydentu doszło w dniu szyickiego święta Aszura. Aresztowano sześciu podejrzanych.

Strzelanina miała miejsce tuż przed północną we wsi Al-Dalwa w guberni Al-Ahsa w Prowincji Wschodniej (Asz-Szarkijja) - poinformowała lokalna policja.

Z informacji mieszkańców, jakie zamieszczono w mediach społecznościowych, wynika, że wiernych zaatakowano, gdy wychodzili z miejsca kultu religijnego, gdzie odbywały się obchody święta Aszura.

Nie wiadomo na razie, kto dopuścił się ataku. Według policji grupa uzbrojonych napastników przyjechała samochodem pod meczet i otworzyła ogień do tłumu.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało we wtorek, że w związku z atakiem aresztowano sześciu podejrzanych. Zatrzymań dokonano w regionie Al-Ahsa oraz w stołecznym Rijadzie.

Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą (w środkowym Iraku) z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak w największe święto. Są zabici i ranni Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie kraju.
Manipulacje ceną ropy mogą pogrążyć Rosję Baryłka ropy jest najtańsza od 2010 roku.
Arabia Saudyjska chce walczyć z ekstremistami _ - Ekstremizm, który zrodził terroryzm, wymaga teraz od nas, abyśmy połączyli swe siły we wspólnej walce, by go pokonać _ - mówił król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)