Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apelują do Kremla. Chcą uczciwych wyborów

0
Podziel się:

Grupa znanych obrońców praw człowieka, twórców kultury i uczonych zaapelowała do władz o zagwarantowanie uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Rosji.

Apelują do Kremla. Chcą uczciwych wyborów
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Grupa znanych obrońców praw człowieka, twórców kultury i uczonych zaapelowała do władz o zagwarantowanie uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Rosji.

Autorzy apelu ostrzegli, że jeśli zbliżające się wybory w Federacji Rosyjskiej znów będą imitacją, to prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin poniosą odpowiedzialność za nieuchronny kryzys polityczny i jego katastrofalne następstwa.

- _ Paraliż prezydentury Dmitrija Miedwiediewa, niezdolność parlamentu do działania, bezradność władz regionalnych i municypalnych - wszystko to świadczy o narastającym kryzysie politycznym w Rosji _ - podkreślili sygnatariusze apelu. Zażądali również dopuszczenia wszystkich sił politycznych do udziału w wyborach. - _ Wyboru powinni dokonywać obywatele, a nie urzędnicy _ - zaznaczyli.

Dokument podpisali m.in.: legendarny dysydent Siergiej Kowalow, szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa, pisarz Władimir Wojnowicz, reżyser Eldar Riazanow, aktor Oleg Basilaszwili, fizyk Jurij Ryżow, adwokat Jurij Szmidt, politolog Gieorgij Satarow i ekonomista Jewgienij Jasin.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t139615.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;vs;putin;nie;chodzi;o;show,160,0,831648.html) Miedwiediew vs. Putin? Nie chodzi o show
Sekretarz prasowa prezydenta FR Natalia Timakowa poinformowała, że Miedwiediew nie zamierza reagować na ten apel. - _ Wszyscy obywatele Rosji mają prawo wypowiadania swoich opinii na temat procesów zachodzących w kraju, w tym związanych z sytuacją wyborczą. A prezydent ma prawo do niereagowania na takie odezwy _ - oświadczyła Timakowa, której wypowiedź przytoczyło radio Echo Moskwy.

Z kolei według dziennika _ Kommiersant _, apel obrońców praw człowieka, twórców kultury i uczonych, których poparli opozycyjni politycy, może być początkiem tworzenia obywatelskiego frontu na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów, alternatywnego wobec Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego odgórnie tworzonego przez Putina.

Z inicjatywą utworzenia takiej koalicji Putin wystąpił 6 maja na regionalnej konferencji Jednej Rosji w Wołgogradzie, dawnym Stalingradzie. Premier zaproponował, by wchodzące w skład frontu organizacje mogły zgłaszać Jednej Rosji swoich kandydatów na deputowanych do Dumy Państwowej.

Obserwatorzy polityczni dostrzegają w inicjatywie Putina próbę powstrzymania spadku popularności Jednej Rosji przed wyborami parlamentarnymi. Jeden z liderów partii Putina, przewodniczący Dumy Państwowej Borys Gryzłow nie wykluczył, że Ogólnorosyjski Front Narodowy wystawi również swojego kandydata w wyborach prezydenckich.

W Rosji legalnie działa siedem partii politycznych: Jedna Rosja, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja, liberalna Słuszna Sprawa, Patrioci Rosji i demokratyczne Jabłoko.

Wszystkie te formacje - z wyjątkiem Jabłoka - w większym lub mniejszym stopniu są lojalne wobec Kremla. Tylko cztery pierwsze są reprezentowane w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu.

W ostatnich kilku latach w Federacji Rosyjskiej nie zarejestrowano żadnej nowej partii. W zeszłym tygodniu o wpisanie do rejestru partii politycznych do Ministerstwa Sprawiedliwości FR wystąpiła opozycyjna Partia Wolności Narodowej (Parnas), której przewodzą: Michaił Kasjanow, Władimir Miłow, Borys Niemcow i Władimir Ryżkow. Wybory parlamentarne w Rosji odbędą się w grudniu tego roku, a prezydenckie - w marcu 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;nie;mowi;o;wyborach;zrezygnuje,11,0,813323.html) Putin nie mówi o wyborach. Zrezygnuje? Wcześniej Jedna Rosja, wyznaczyła sobie za priorytet jego kandydaturę na fotel prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t36869.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;starcie;miedwiediewa;z;putinem,55,0,812343.html) Będzie starcie Miedwiediewa z Putinem? Z sondażu wynika, że po raz pierwszy w historii Rosji może dojść do drugiej tury wyborów prezydenckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t139337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;zgrzyt;miedzy;miedwiediewem;i;putinem,87,0,828759.html) Znów zgrzyt między Miedwiediewem i Putinem? Prezydent Rosji zdystansował się od tworzenia koalicji lojalnych wobec władz organizacji społecznych i biznesowych.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)