Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
21.09.2011 12:34

Apel Kaczyńskiego o weto. Komorowski posłucha?

Przeciwne ustawie o dostępie do informacji publicznej są też organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gewitterkind/iStockphoto)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtórzył swój apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Argumentował, że ustawa ta ogranicza prawa obywateli.

_ - Panie prezydencie, niech pan zawetuje tę ustawę _ - mówił Kaczyński na konferencji prasowej. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że rozważa podpisanie ustawy o dostępie do informacji publicznej, a następnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w tzw. trybie kontroli następczej. Jak tłumaczył, ma zastrzeżenia co do trybu prac nad ustawą.

Odnosząc się do ustawy prezes PiS mówił: _ Dzisiaj PO występuje przeciw obywatelom, ogranicza prawa obywateli. Prezydent może to zmienić, podobno ostatnio dba o to, aby być czynnikiem samodzielnym, co jest zgodne z konstytucją _.

Kaczyński przekonywał też, że _ Polacy powinni mieć dostęp do informacji, w szczególności, gdy chodzi o informacje, które dotyczyć będą takich spraw, jak prywatyzacja Orlenu, inne prywatyzacje. To są sprawy, które omawia się w parlamentach _.

W ocenie prezesa PiS, _ zachodzi poważne podejrzenie, że chodzi o to, aby ten bardzo ważny ze względów ekonomicznych, ale i strategicznych, dla Polski proces (prywatyzacji) został przed opinią publiczną po prostu ukryty _.

Obecny na konferencji wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski skarżył się, że ustawa o dostępie do informacji publicznej była rozpatrywana przez senatorów jako jeden z 45 punktów porządku dziennego. - _ Były tam niezwykle trudne ustawy, które zostały nagle wrzucone - powiedział. - To świadczy, jak dalece zdegradowany został parlament. To jest po prostu degradacja Senatu i myślę, że jest to zagrożenie dla demokracji _.

O zawetowanie ustawy apelowały też do prezydenta PJN i SLD. Przeciwne ustawie są organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Z prośbą o zawetowanie ustawy zwróciło się ponadto w liście otwartym do Komorowskiego kilku legendarnych działaczy Solidarności: Zbigniew Bujak, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bogdan Lis i Lech Wałęsa.

Zgodnie z nowelą, możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na _ ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa _. Posłowie poparli takie rozwiązanie w piątek na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Sejmu.

Więcej na temat kampanii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t157025.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znow;kloca;sie;o;smolensk;teraz;o;to;kto;nim;gra;w;kampanii,130,0,917634.html) Znów kłócą się o Smoleńsk. Teraz o to, kto nim gra w kampanii Jarosław Kaczyński atakuje rząd, a Napieralski napomina Kaczyńskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;po;wyborach;jakos;dojdziemy;do;ladu,116,0,917620.html) Tusk: Jakoś dojdziemy do ładu po wyborach Premier odniósł się do ostatniej wypowiedzi prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t130697.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;inwigilowal;walese;hofman;to;niegodne,80,0,917584.html) PiS inwigilował Wałęsę? Hofman ostro Rzecznik PiS ostro o rewelacjach Gazety Wyborczej.
Tagi: wybory 2011, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz