Notowania

zbrodnia katyńska
18.04.2011 14:51

Apel do prezydenta: "Katyń ludobójstwem"

Kilkudziesięciu naukowców, publicystów, artystów i polityków zwróciło się z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o wydanie deklaracji potwierdzającej polskie stanowisko w sprawie ludobójstwa sowieckiego w Katyniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Kilkudziesięciu naukowców, publicystów, artystów i polityków zwróciło się z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o wydanie deklaracji potwierdzającej polskie stanowisko w sprawie ludobójstwa sowieckiego w Katyniu i w innych miejscach.

Sygnatariusze listu piszą, że Polska o prawdę o Katyniu walczy od lat. Podkreślają, że Katyń był ludobójstwem zarówno bezpośrednio jako akt eksterminacji polskiej inteligencji, jak również jako część ludobójczej polityki na ziemiach anektowanych przez Związek Sowiecki po 17 września 1939 roku.

Jeden z sygnatariuszy listu europoseł PJN Paweł Kowal powiedział IAR, że doradca prezydenta profesor Roman Kuźniar nie powinien podważać opinii IPN, że mord katyński był ludobójstwem.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PAWŁA KOWALA:

Na prezydenckiego doradcę spadła fala krytyki za to, że stwierdził, iż w rozumieniu prawa międzynarodowego to, co się wydarzyło w Katyniu, nie było ludobójstwem. Autorzy listu piszą, że kwalifikacja zbrodni katyńskiej wynika z artykułu II Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Przypominają, że jest to nie tylko stanowisko naszego państwa i polskiej opinii publicznej, ale również między innymi rosyjskich autorów Orzeczenia komisji ekspertów Naczelnej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej z 2 sierpnia 1993 roku.

_ - Prawda o katyńskim ludobójstwie potrzebna jest Polsce i Europie. Potrzebna jest narodom naszego regionu: narodom bałtyckim przypominającym cierpienia sowieckiej okupacji i Ukrainie, walczącej o uznanie prawdy o głodzie lat 30-tych _ - napisano w liście.

Pod listem podpisali się m. in.: Lena Cichocka-Dąbkowska, Marek Cichocki, Dariusz Gawin, Magdalena Gawin, Jan Maria Jackowski, Igor Janke, Elżbieta Jakubiak, Marek Jurek, Dariusz Karłowicz, Paweł Kukiz, Paweł Milcarek, Andrzej Nowak, Jan Ołdakowski, Marian Piłka, Wojciech Roszkowski, Piotr Semka, Piotr Strzembosz, Konrad Szymański, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein i Rafał Ziemkiewicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;i;miedwiediew;razem;w;katyniu,243,0,795891.html) Komorowski i Miedwiediew razem. W Katyniu Na uroczystościach z okazji 71. rocznicy zbrodni katyńskiej mają być prezydenci Polski i Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t94116.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pojedzie;do;katynia;by;dokonczyc;misje,166,0,766886.html) Pojedzie do Katynia, by dokończyć misję 3 kwietnia prezydent Komorowski z rodzinami katyńskimi uda się do Katynia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t95343.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/300;tys;podpisow;pod;apelem;katynia;2010,11,0,696843.html) 300 tys. podpisów pod apelem Katynia 2010 Stowarzyszenia domaga się międzynarodowej komisji w sprawie Smoleńska.
Tagi: zbrodnia katyńska, katyń, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz