Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Antyfaszyści zademonstrują w stolicy

0
Podziel się:

W sobotę przez Warszawę przejdzie grupa Razem Przeciwko Nacjonalizmowi.

Antyfaszyści zademonstrują w stolicy
(PAP/Jakub Kamiński)

W sobotę, dla wspomnienia 76. rocznicy Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech, przez Warszawę przejdzie grupa _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _.

Na pl. Zbawiciela, gdzie stoi instalacja artystyczna _ Tęcza _ (kilkakrotnie podpalana, m.in. podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości), odbyła się konferencja prasowa organizatorów manifestacji.

Poinformowali oni, że podobnie jak w ubiegłym roku, 11 listopada nie będzie w Warszawie demonstracji środowisk lewicowych. Manifestacja pod hasłem _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _ ma rozpocząć się w sobotę o godz. 13 przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorzy nie zdradzają trasy przemarszu. Przed rokiem ich manifestacja zakończyła się na Umschlagplatzu, skąd w latach 1942-1943 Niemcy wywozili Żydów z warszawskiego getta do obozów zagłady m.in. w Treblince.

Filip Ilkowski z koalicji _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _, oraz reprezentujący _ Ruch Sprawiedliwości Społecznej _, powiedział dziennikarzom, że miejsce rozpoczęcia demonstracji nie jest przypadkowe.

_ - Z naszego punktu widzenia jest to miejsce historyczne, miejsce walki z faszyzmem i nacjonalizmem. W latach 30. wprowadzono tu getto ławkowe. Dla nas sprzeciw wobec faszyzmu i nacjonalizmu nie ma tylko historycznego charakteru. To co się działo w latach 30., niestety powraca także dziś _ - powiedział Ilkowski.

_ - Dla nas jest to podwójny kontekst, zarówno historyczny - pokazujący do czego doprowadza faszyzm i nazizm, jaki i konkretny - związany z tym, że od kilku lat mamy niestety, także w Warszawie, demonstracje tego podnoszącego dzisiaj głowę nacjonalizmu _ - powiedział Ilkowski. Z zeszłym roku w demonstracji udział wzięło około 1000 osób; w tym roku organizatorzy liczą na więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok na straż miejską za fotoradary Chodzi o zarzuty wystawiania mandatów na inne osoby, niż rzeczywiście kierujące pojazdami.
Prokuratura chce aresztu dla byłego senatora Prokuratura Apelacyjna w Krakowie chce aresztowania Aleksandra G. Wniosek w tej sprawie do sądu ma trafić jeszcze dzisiaj.
11 mln na olimpiadę, której nie będzie. Kontrola Na ubieganie się o ZIO w ciągu dwóch lat wydano ok. 10,8 mln zł, a wliczając w to wkład rzeczowy poszczególnych jednostek samorządów ok. 11,3 mln zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)