Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Anna Grodzka wstąpiła do Partii Zielonych

0
Podziel się:

Dotychczasowa działaczka Twojego Ruchu poinformowała, że przechodzi do Partii Zielonych. Podkreśliła jednak, że pozostaje w klubie poselskim TR.

Anna Grodzka wstąpiła do Partii Zielonych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jak mówiła, zmiana barw partyjnych wynika z chęci _ budowania szerokiej lewicowej alternatywy na scenie politycznej _.

Grodzka podkreśliła w rozmowie z PAP, że Zieloni mają dziś do odegrania poważną rolę. Według niej Polsce potrzebna jest szeroka, demokratyczna, postępowa i lewicowa koalicja zdolna przeciwstawić się prawicowemu duopolowi, blokowi politycznemu PO-PiS.

Jak zadeklarowała, będzie się starała współtworzyć taką właśnie koalicję, a _ jej zaczynem _ mogą być, obok Zielonych, ruchy i organizacje społeczne, choćby takie, jak założone przez nią stowarzyszenie Społeczeństwo FAIR czy Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza.

Zdaniem Grodzkiej takie ruchy społeczne _ przyczyniają się do zmian, domagają się więcej demokracji, sprawiedliwszej polityki gospodarczej, zrównoważonego rozwoju _.

Grodzka przekonywała, że Polsce potrzebna jest dziś alternatywa dla _ narastającego, codziennego lęku o swoją przyszłość, jaką niesie neoliberalna polityka społeczna i gospodarcza _. Dlatego - przekonywała - ważne jest budowanie ruchu, który przeciwstawi się tego rodzaju zjawisku.

Posłanka zaznaczyła, że nie jest rozczarowana Twoim Ruchem, ani liderem partii Januszem Palikotem. _ - Twój Ruch zmienił wiele na scenie politycznej, zrobił wiele dobrego, jeśli chodzi o szerzenie tolerancji, działania na rzecz równości _ - zauważyła posłanka.

Podkreśliła, że ma jeszcze w Twoim Ruchu wiele zadań i trzy projekty, które prowadzi - nowelizacji prawa pracy, nowelizacji ustawy o ochronie lokatorów oraz ustawy o uzgadnianiu płci.

Anna Grodzka weszła do Sejmu w 2011 r. z list Ruchu Palikota. Zdobyła mandat w Krakowie uzyskując ponad 19 tys. głosów. W lutym 2012 wstąpiła do partii, a po jej przekształceniu w październiku 2013 r. została działaczką Twojego Ruchu.

Jest pierwszą transseksualną posłanką w polskim parlamencie. 62-letnia Grodzka przeszła, będąc już dojrzałym mężczyzną i ojcem dorosłego syna, operację zmiany płci w klinice w Bangkoku, o czym opowiada film dokumentalny _ Trans-akcja _. Była prezeską Fundacji Trans-Fuzja, która pomaga osobom transpłciowym.

Grodzka wielokrotnie mówiła w wywiadach, że mając 12 lat sama wybrała sobie imię Ania, jak na chłopca zachowywała się niestandardowo i chciała się bawić z dziewczynkami. Przez lata nie wiedziała jednak, że może zmienić płeć. Zdecydowała się na to po pięćdziesiątce.

W kampanii wyborczej Grodzka zapowiadała m.in. walkę o równe prawa osób transseksualnych i walkę z ksenofobią, homofobią, antysemityzmem oraz wszelkimi przejawami dyskryminacji.

W styczniu ub.r. Ruch Palikota, który wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu, chciał by funkcję tę objęła Grodzka. Zgłoszenie tej kandydatury wywołało falę komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i mediach. Ostatecznie w głosowaniu Sejm nie zgodził się na odwołanie Nowickiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot wyrzucił posła z klubu. Za co? Palikot zapowiedział też zgłoszenie wniosków o komisję śledczą ws. podsłuchów oraz o wotum nieufności
Rezygnacja w TR. "Odchodzę z partii bezideowej" O swojej decyzji poinformowała na konferencji prasowej. Jej zdaniem Twór Ruch notorycznie zmienia wizerunek, aby zdobyć głosy wyborców.
Świeckie państwo. Będzie korekta partii Porażka w wyborach do PE może być dla nas lekcją - uważa szef TR Janusz Palikot.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)