Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel skrytykowała wyrok zakazujący obrzezania

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała na posiedzeniu władz partii CDU niedawny wyrok kolońskiego sądu.

Angela Merkel skrytykowała wyrok zakazujący obrzezania
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała na posiedzeniu władz partii CDU niedawny wyrok kolońskiego sądu, uznający obrzezanie chłopców za karalne uszkodzenie ciała - informuje w poniedziałek w internetowym wydaniu dziennik _ Financial Times Deutschland _.

_ - Nie chcę, by Niemcy były jedynym krajem na świecie, w którym Żydzi nie mogą przeprowadzać swoich obrzędów. W przeciwnym razie ośmieszymy się jako naród _ - miała powiedzieć Merkel według relacji rozmówców dziennika.

Także niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schroeder opowiedziała się w poniedziałek za uregulowaniem kwestii obrzezania. _ Życie żydowskie i muzułmańskie w Niemczech nie może stać się niemożliwe _ - oświadczyła Schroeder. Jej zdaniem ewentualne nowe przepisy musiałyby kierować się zarówno wolnością religijną, jak i dobrem dzieci, dlatego powinny regulować sprawy znieczulenia. Schroeder oświadczyła, że nie zaakceptuje żadnej regulacji, która dopuszczałaby obrzezanie dziewczynek.

Na razie nie pojawiła się konkretna propozycja rozwiązań prawnych w sprawie obrzezania. Szef frakcji chadeckiej w Bundestagu Volker Kauder zasugerował jedynie, by parlament uchwalił rezolucję w tej sprawie, co po kontrowersyjnym wyroku sądu w Kolonii dałoby poczucie pewności zarówno muzułmańskim i żydowskim rodzicom, którzy chcieliby poddać swych synów obrzezaniu, jak również lekarzom, przeprowadzającym te zabiegi.

W wydanym pod koniec czerwca orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. _ Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej _ - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletności.

Wyrok dotyczył sprawy czteroletniego muzułmańskiego chłopca, który po obrzezaniu zaczął krwawić i został zawieziony przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia. Lekarz został uniewinniony, ponieważ - jak stwierdzili sędziowie - działał w przekonaniu, że postępuje słusznie.

Orzeczenie nie jest wiążące dla innych sądów, ale wywołał oburzenie wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech, jak również został skrytykowany przez Kościół katolicki. W zeszły czwartek Europejska Konferencja Rabinów ostrzegła, że zakaz obrzezania byłby fundamentalnym problemem dla dalszej egzystencji żydowskiej wspólnoty w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel mówi, czy chce wciąż być kanclerzem Angela Merkel (CDU) potwierdziła w niedzielę, że zamierza w przyszłym roku ubiegać się po raz trzeci o stanowisko kanclerza Niemiec.
Monti i Merkel razem zwalczą kryzys w UE? Premier Włoch Mario Monti i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili, że oboje są zdeterminowani, by razem, zgodnie walczyć z kryzysem w strefie euro.
Merkel tego nie akceptuje. Dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji" Stosunki Berlin-Paryż były _ kłótnią małżeńską, strony dąsały się i politycznie kopały po kostkach _. Teraz zawieszają broń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)