Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Angela Merkel odwiedzi Putina? "Nie ma nic lepszego niż rozmowa"

0
Podziel się

Zdaniem byłego doradcy Helmuta Kohla, Horsta Teltschika, kanclerz Niemiec odgrywa kluczową rolę w kontaktach Zachodu z Rosją.

Angela Merkel odwiedzi Putina? "Nie ma nic lepszego niż rozmowa"
(Tim Reckmann/Flickr)
bDKhCBSJ

Zdaniem byłego doradcy Helmuta Kohla, Horsta Teltschika, kanclerz Niemiec odgrywa kluczową rolę w kontaktach Zachodu z Rosją i dlatego powinna osobiście udać się do Moskwy na spotkanie w sprawie Ukrainy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

_ - Widzimy, że niemiecka kanclerz odgrywa kluczową rolę w kontaktach z Putinem. Merkel powinna się zastanowić, czy nie powinna polecieć - z tym czy owym partnerem z Europy - do Moskwy, aby spotkać się tam z Putinem i porozmawiać z nim _ - powiedział Teltschik w wywiadzie udzielonym w sobotę rozgłośni radiowej Deutschlandfunk.

_ - Nie ma nic lepszego niż rozmowa _ - podkreślił niemiecki polityk, który na przełomie lat 80. i 90. był głównym wysłannikiem ówczesnego kanclerza RFN Kohla do spraw kontaktów z Moskwą i Warszawą.

bDKhCBSL

Teltschik zaznaczył, że rozmowy między przywódcami skonfliktowanych krajów odbywały się nawet w czasach zimnej wojny. Wymienił kanclerza Willy'ego Brandta, który pomimo zdławienia przez Kreml w 1968 roku Praskiej Wiosny spotykał się z Leonidem Breżniewem. _ W 1983 roku ZSRR groził nam trzecią wojną światową, a mimo to Kohl spotkał się w Moskwie z Jurijem Andropowem _ - powiedział Teltschik. Jak podkreślił, bezpośrednie kontakty to nadal _ najwłaściwsza polityka _.

Teltschik uważa, że byłoby lepiej, gdyby Amerykanie _ trzymali się z daleka od konfliktu na Ukrainie _. Zwrócił uwagę, że oświadczenia polityków rosyjskich pełne są _ konspiracyjnych teorii _ o odpowiedzialności USA za konflikt. Rosyjska propaganda określa Europejczyków mianem _ marionetek _ Ameryki, co utrudnia rozmowy - wyjaśnił niemiecki polityk.

Europejczycy nie potrzebują - zdaniem Teltschika - w tym przypadku Amerykanów, chociaż - jak zaznaczył - Polacy i Bałtowie są innego zdania, co _ jest zrozumiałe _. Merkel wraz z innymi przywódcami UE powinna przejąć kierownictwo rozmów z Rosją, bez podpierania się Amerykanami - uważa były doradca Kohla.

Zdaniem Teltschika Putinowi chodzi o zachowanie twarzy, przede wszystkim wobec własnych obywateli. Większość Rosjan uważa, że powinien on bronić rosyjskich interesów na całej Ukrainie, a przynajmniej we wschodniej części tego kraju. _ Zachód nie powinien mówić tylko o sankcjach, ale powinien zastanowić się, jak będzie można w przyszłości ze sobą współpracować _ - powiedział były doradca Kohla.

bDKhCBSR

Od początku kryzysu na Ukrainie Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon; spotykała się z nim też przy okazji ważnych wydarzeń międzynarodowych. Sugestie dziennikarzy, że powinna osobiście pojechać do Moskwy, określane są przez jej rzeczników jako bezprzedmiotowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Krytyczna sytuacja na Ukrainie. Ługańsk na skraju katastrofy humanitarnej Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Zdaniem mera miasta, można mówić o prawdziwej wojnie.
Ukraińcy wycofują się przed Rosjanami Ukraina była znowu ostrzeliwana z terytorium Rosji wyrzutniami rakietowymi Grad. Kreml ogłosił szkolenia dla rezerwistów.
Zbadali milicjantów wykrywaczem kłamstw Tylko co piąty milicjant na wschodzie kraju nadaje się do dalszej pracy w organach ścigania.
bDKhCBTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)