Notowania

angela merkel
24.10.2013 18:10

Angela Merkel krytycznie o amerykańskich podsłuchach

Coś takiego między przyjaciółmi jest nie do zaakceptowania - powiedziała niemiecka kanclerz w Brukseli, przed rozpoczęciem unijnego szczytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Był to jej komentarz do najnowszych doniesień tygodnika Der Spiegel, według którego Amerykanie podsłuchiwali jej telefon komórkowy.

W ocenie Angeli Merkel chodzi tu przede wszystkim o kwestie zaufania pomiędzy partnerami i sojusznikami. To zaufanie musimy teraz odbudować - powiedziała. W jej ocenie trzeba zastanowić się nad tym, jakiego porozumienia o ochronie danych oraz jakiego stopnia przejrzystości potrzebują Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Kanclerz Merkel dodała, że USA i Europa _ stoją przed wspólnymi wyzwaniami. Jesteśmy sojusznikami, ale taki sojusz może być zbudowany tylko na zaufaniu. I powtórzę jeszcze raz, że szpiegowanie między przyjaciółmi jest niedopuszczalne _.

Unijny szczyt, który o 18.00 rozpoczyna się w Brukseli, odbędzie się w cieniu afery podsłuchowej. Szefowie Wspólnoty zajmą się między innymi sprawą ujednolicenia systemu ochrony danych osobowych w UE, unią bankową i walutową oraz gospodarką cyfrową.

Czytaj więcej w Money.pl
Podsłuchy zdominują szczyt z udziałem Tuska? Od spotkania z szefem PE Martinem Schulzem rozpoczął się dzisiaj po południu dwudniowy szczyt UE z udziałem Donalda Tuska.
Skandal z podsłuchami. To totalitaryzm? Wiemy dobrze, czym jest totalitaryzm - powiedział szef KE Jose Barroso pytany o skandal związany z inwigilowaniem przez amerykański wywiad kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Prezydent bojkotuje Amerykę za podsłuchy Prezydent Dilma Rousseff nie pojedzie do Waszyngtony ze względu na inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
Tagi: angela merkel, podsłuchy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz