Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aneksja krymu
31.03.2014 12:57

Aneksja Krymu. Rosja wycofuje wojska z terenów przygranicznych z Ukrainą

Tymczasem premier Miedwiediew tworzy ministerstwo ds. Krymu i kusi inwestorów niższymi podatkami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Prawdopodobnie jest to związane z koniecznością rotacji wojsk. Inna hipoteza: ma to związek z negocjacjami między Rosją a USA _, _ które odbyły się wczoraj wieczorem w Paryżu _- powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksij Dmytraczkiwski. Kijów potępił działania rosyjskiego rządu, który z premierem Miedwiediewem na czele odwiedził dzisiaj Krym. Według ukraińskiego MSZ na północy półwyspy rosyjscy żołnierze są kwaterowani w prywatnych domach.

[Aktualizacja: 15:46]

Minister Spraw Zagranicznych Rosji podczas wczorajszego spotkania powiedział wprawdzie, że Ukraina nie może funkcjonować jako jednolite państwo - według niego powinna ona pozostać luźną federacją - ale zapewnił, że Rosja nie zamierza wkraczać na Ukrainę.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji nie osiągnęli porozumienia, ale byli zgodni, że konieczne jest poszukiwanie punktów stycznych, które otworzą drogę do dyplomatycznego rozwiązanie konfliktu.

John Kerry powiedział po spotkaniu, że do rozwiązania kryzysu może dojść jedynie za zgodą Ukrainy. _ - Nie będzie porozumienia w sprawie Ukrainy bez Ukrainy _ - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Mocne oświadczenie Kerry'ego: Żadnych rozmów o Ukrainie bez Ukrainy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Poinformował, że _ w otwartej rozmowie _ z Ławrowem dał jasno do zrozumienia, że USA nadal uważają rosyjskie działania na Krymie za nielegalne. Zaapelował do Rosji o wycofanie swych wojsk z granicy z Ukrainą.

_ - Te wojska stwarzają atmosferę strachu na Ukrainie _ - powiedział Kerry, dodając, że w tej sytuacji niezbędna jest atmosfera dialogu.

John Kerry zapewnił, że USA i wspólnota międzynarodowa będą wspierać integralność terytorialną Ukrainy i prawo Ukraińców do kształtowania swej przyszłości. Podczas rozmowy, jak poinformował Kerry, Ławrow powiedział, że Rosja zamierza to respektować.

Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił po spotkaniu, że Ukraina nie może funkcjonować jako jednolite państwo. Powinna raczej, podkreślił, być luźną federacją regionów, które same będą mogły wybrać własny model gospodarczy, język i religię.

Władze w Kijowie twierdziły dotąd, że Rosja rozlokowała wzdłuż granicy z Ukrainą około 100 tys. żołnierzy.

Rosja kusi zwolnieniem z podatków

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył z kolei, że Krym będzie specjalną strefą ekonomiczną. Powiedział, że inwestorzy na Krymie mogą być zwolnieni z podatków do końca roku 2014.

- _ Naszym celem jest sprawienie, by półwysep był jak najbardziej atrakcyjny dla inwestorów, aby mógł wygenerować wystarczające przychody na własny rozwój _ - powiedział premier Rosji, który przybył w poniedziałek na Krym z towarzyszącymi mu wieloma ministrami.

Wchłonięcie liczącego 2 miliony mieszkańców Krymu stwarza, jak pisze Reuter, dodatkowe problemy finansowe dla Rosji, która boryka się z powolnym wzrostem i której grożą zachodnie sankcje z powodu włączenia Krymu do Rosji uznanego przez Zachód za aneksję.

Miedwiediew zapowiedział też stopniowe podnoszenie zarobków mieszkańców Krymu do poziomu średnich rosyjskich wynagrodzeń. Powiedział, że zarobki pracowników sfery budżetowej, w tym nauczycieli, lekarzy, pracowników sfery kultury i opieki społecznej będą stopniowo podnoszone i osiągną poziom ogólnorosyjski w lipcu 2014 roku. Według premiera prezydent Władimir Putin już podpisał dekret o podniesieniu wynagrodzeń funkcjonariuszom organów ochrony prawa.

Premier Rosji zapowiedział, że do 1 lipca powinien być gotowy tzw. Federalny Program Celowy rozwoju Krymu i Sewastopola. Miedwiediew powiadomił też o utworzeniu ministerstwa ds. Krymu. Na jego czele stanie Oleg Sawieljew - dotychczasowy wiceminister ds. rozwoju gospodarczego.

Kijów potępia Miedwiediewa. Kreml ignoruje prawo międzynarodowe

Ukraina potępiła wizytę premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa na Krymie nazywając ją poważnym pogwałceniem zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych. Miedwiediew przybył tego dnia na Krym wraz z licznymi rosyjskimi ministrami.

- _ MSZ Ukrainy w nocie do Federacji Rosyjskiej wyraziło kategoryczny protest i podkreśliło, że wizyta bez wcześniejszych ustaleń ze stroną ukraińską przedstawiciela władz obcego państwa na terenie Ukrainy stanowi poważne pogwałcenie zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych _ - powiedział dziennikarzom rzecznik MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis.

Zwrócił uwagę, że Moskwa kontynuuje praktykę ignorowania norm prawa międzynarodowego i przybycie Miedwiediewa na zaanektowany przez Rosję Krym to jeszcze jeden przykład jawnego lekceważenia protokołu międzynarodowego.

Perebyjnis podkreślił też, że Federacja Rosyjska _ nadal zwiększa obecność wojskową w Autonomicznej Republice Krymu _. - _ Przy tym intensywnie są tam przerzucani żołnierze z innych regionów Rosji _ - zaznaczył.

Według informacji ukraińskiego MSZ w miastach Armiańsk i Krasnoperekopsk na północy Krymu zaczęto kwaterować żołnierzy w prywatnych domach i mieszkaniach. - _ Zamierzają przenieść tam również na stałe ich rodziny _ - dodał Perebyjnis.

Rzecznik MSZ wyraził też zaniepokojenie, że blankiety paszportów ukraińskich przejęte w urzędach paszportowych na Krymie mogą zostać wykorzystane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w celu przygotowania prowokacji na południu i wschodzie Ukrainy przez wyborami prezydenckimi 25 maja.

Rosja wypowie umowy z Ukrainą?

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, jednomyślnie uchwaliła dzisiaj ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie.

Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Rada Federacji, wyższa izba parlamentu, i podpisać prezydent Władimir Putin. Wśród wypowiadanych porozumień jest to z 2010 roku, na mocy którego Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry i Ławrow nie osiągnęli porozumienia John Kerry zapewnił, że USA i wspólnota międzynarodowa będą wspierać integralność terytorialną Ukrainy
Ławrow grozi odwetem, jeśli Unia Europejska... Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej zagroził działaniami odwetowymi, jeśli Unia Europejska ograniczy mieszkańcom Krymu możliwość otrzymywania wiz Schengen.
Donald Tusk o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie Jak podkreślił premier, pierwszym celem jest powstrzymanie Rosji przed dalszymi aktami agresji.
Ławrow: Rosja od sankcji nie ucierpiała Ławrow powiedział, że przy rosyjskiej aneksji Krymu nie ucierpiało ani jedno ludzkie życie, a tymczasem Zachód ma na sumieniu tysiące ofiar w Iraku, Afganistanie, Libii czy byłej Jugosławii.
Tagi: aneksja krymu, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz