Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Andrzej Poczobut nie zniesławił Łukaszenki?

0
Podziel się:

KGB działa wybiórczo, punktowo, wybierając najaktywniejszych działaczy, żeby ich zneutralizować i złamać.

Andrzej Poczobut nie zniesławił Łukaszenki?
(BelSHARP/GFDL/Wikipedia)
bFghrPTV

W ostatnich tekstach działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta (na zdj.) trudno się doszukać zniesławienia prezydenta - pisze w dziś niezależna gazeta _ Narodnaja Wola _, sugerując, że za zatrzymaniem dziennikarza stoją inne powody.

Jak przypomina _ Narodnaja Wola _ w tekście zatytułowanym _ Dziennikarz jak kość w gardle _, formalnym powodem zatrzymania Poczobuta były jego artykuły na opozycyjnych stronach internetowych Biełorusskij Partizan i Karta'97.

_ - Chociaż wiele razy przeczytaliśmy ostatnie artykuły Poczobuta, to my, jego koledzy, nie znaleźliśmy niczego, co czego można by się przyczepić, niczego, w czym byłoby zniesławienie _ - podkreśla gazeta, wysnuwając stąd wniosek, że w istocie nie chodzi o publikacje działacza ZPB. Przytacza przy tym opinie redaktorów obu portali, Pawła Szeremieta i Natalli Radziny.

bFghrPTX

Redaktor Biełorusskiego Partizana Paweł Szeremiet ocenia w _ Narodnej Woli _, iż zarzut zniesławienia prezydenta Alaksandra Łukaszenki za publikacje na Partizanie to tylko pretekst do zatrzymania Poczobuta. Co więcej, wyraża przekonanie, że ponieważ na dziennikarzu ciąży już ubiegłoroczny wyrok trzech lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie prezydenta, pisał on bardzo rozważnie.

_ - Moim zdaniem w istocie ten areszt jest związany z istotnymi przyczynami politycznymi. Po pierwsze, Poczobut to faktyczny przywódca (nieuznawanego przez Mińsk) Związku Polaków. Są tam co prawda formalni przywódcy, ale ponieważ Andrzej jest człowiekiem bardzo energicznym i cieszy się autorytetem, to jest faktycznie jedną z głównych postaci w tej organizacji _ - ocenia Szeremiet.

Uważa on ponadto, że teksty Poczobuta w _ Gazecie Wyborczej _ były wyjątkowo nieprzyjemne dla białoruskich władz. _ - Widocznie sądzą, że jego publikacje były przyczyną napiętych stosunków z Warszawą _ - sugeruje.

Jak dodaje Szeremiet, nastawienie władz w Mińsku do Polski przypomina już nienawiść, zapewne dlatego, że widzą one w Warszawie głównego sprawcę ochłodzenia stosunków Białorusi z UE.

bFghrPUd

I wreszcie - jak podkreśla - _ KGB działa wybiórczo, punktowo, wybierając najaktywniejszych działaczy, żeby ich zneutralizować i złamać _.

Również redaktorka Karty'97 Natalla Radzina ocenia, że zatrzymując Poczobuta władze białoruskie chcą wywrzeć presję na Związek Polaków na Białorusi i zaszantażować Polskę.

_ - Rzecz w tym, że Polska zajmuje obecnie dość pryncypialne stanowisko w kwestii sankcji (wobec Mińska). Powiedziałabym, że Poczobuta wzięto jako zakładnika. Wygląda na to, że Mińsk chce nim pohandlować, zmuszając Warszawę do rezygnacji ze swego stanowiska _ - uważa Radzina.

Jej zdaniem, zatrzymanie Poczobuta może być również sposobem zastraszania innych dziennikarzy, by nie współpracowali z Biełorusskim Partizanem i Kartą'97.

bFghrPUe

Poczobut, który jest prezesem Rady Naczelnej ZPB, został zatrzymany 21 czerwca we własnym domu. Wszczęto przeciwko niemu sprawę z artykułu o zniesławienie prezydenta. Obecnie znajduje się w areszcie w Grodnie.

Na Poczobucie ciąży już wyrok trzech lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie Łukaszenki, wydany w lipcu 2011 roku. Wtedy podstawą wyroku było osiem artykułów w _ Gazecie Wyborczej _, jeden na Biełorusskim Partizanie i jeden na prywatnym blogu.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Bronili polskiej szkoły. Pobili ich i aresztowali ZPB zorganizował dziś w Grodnie pikietę przeciwko wprowadzeniu klas rosyjskojęzycznych do polskiej szkoły w tym mieście. Jak potraktowano działaczy?
Poparcia można mu zazdrościć, ale jest szkopuł Prezydent Białorusi odrzucił dane niezależnego ośrodka NISEPI, według których poparcie dla niego spada.
Polonia straciła tam dziś nawet komputery Milicja białoruska skonfiskowała komputery z grodzieńskiej siedziby spółki Kresowia.
bFghrPUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)