Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrzej Lepper. Jaki był naprawdę

0
Podziel się:

Przywódca związkowy, wicepremier, minister rolnictwa, bohater afer. Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków.

Andrzej Lepper. Jaki był naprawdę
(PAP/Jerzy Undro)

Szef Samoobrony, Andrzej Lepper nie żyje. Popełnił samobójstwo w siedzibie swojej partii w Warszawie. Rolnik, bokser, przywódca związkowy, lider jednej z największych po 2000 roku partii opozycyjnych, wicemarszałek Sejmu. Pięć lat później był już wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Po wybuchu afer gruntowej i seksafery oraz przegranych przez Samoobronę wyborach w 2007 roku, wylądował na marginesie polskiej sceny politycznej.

Urodził się 13 czerwca 1954 roku. Ukończył technikum rolnicze. Był absolwentem Technikum Rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks. Pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.Od 1977 roku do 1980 roku należał do PZPR. Od 1989 roku współpracował z Kółkami Rolniczymi i Solidarnością Rolników Indywidualnych. W 1991 roku założył i stanął na czele Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona. Od tego czasu coraz bardziej znany i rozpoznawalny na scenie politycznej. Jako partia polityczna Samoobrona została zarejestrowana w 2000 roku.

Występował w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. Organizował blokady dróg, strajki i akcje wysypywania zboża. _ - Samoobrona jest biczem bożym na to, co się dzieje w Polsce _ - mówił już po wejściu jego partii do parlamentu.

Czterokrotnie startował w wyborach prezydenckich. W 2005 roku uzyskał trzeci wynik - 15 procent. Pięć lat wcześniej otrzymał 3-procentowe poparcie wyborców.

Zobacz także: ZOBACZ SPOT WYBORCZY SAMOOBRONY Z UDZIAŁEM ANDRZEJA LEPPERA:

Lider Samoobrony był wicepremierem oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.

Od początku swojej działalności politycznej znany był także z agresywnych wypowiedzi. W 2002 roku, gdy rozpatrywano wniosek o uchylenie mu immunitetu poselskiego, wdarł się na mównicę sejmową i oskarżył posłów SLD o rozkradanie Polski. To wtedy padło słynne zdanie - _ O Wersalu marzycie, w tej sali już go nie będzie _.

POSŁUCHAJ WYSTĄPIENIA ANDRZEJA LEPPERA:

Lider Samoobrony był znany z wielu innych ostrych wypowiedzi. Jego sztandarowym hasłem przez długi czas było hasło: _ Balcerowicz musi odejść _ (gdy Leszek Balcerowicz był szefem NBP) oraz: _ Wszyscy oni już rządzili i rozkradli Polskę _.

Należał do zagorzałych przeciwników członkostwa Polski w Unii. Podkreślał, że polski rząd zawarł z Unią Europejską niekorzystne umowy.

Zobacz także: WYSTĄPIENIE ANDRZEJA LEPPERA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM W 2002 ROKU

Przeciwko Andrzejowi Lepperowi toczyły i toczą się różne procesy karne i cywilne, między innymi za znieważanie funkcjonariuszy publicznych, pomówienia, niszczenie mienia, organizowanie nielegalnych blokad dróg i przejść granicznych.

Najgłośniejszy dotyczył seksafery w Samoobronie. Został w nim skazany na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności. W marcu 2011 Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wyrok skazujący Andrzeja Leppera i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy. Polityk do końca zapewniał o swojej niewinności .

O śmierci Andrzeja Leppera czytaj w Money.pl Samodzielnie rób wykresy - wypróbuj MoneyAnalytics

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)