Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
25.03.2013 12:59

Amnesty International w tarapatach? Nalot rosyjskiej policji na ich siedzibę

Zażądano dokumentów, które rząd rosyjski już posiada. Może to być swego rodzaju nękanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Rosyjska prokuratura i policja podatkowa przeszukały moskiewską siedzibę Amnesty International. Szef rosyjskiego oddziału AI Siergiej Nikitin powiedział agencji Associated Press, że był to _ niezapowiedziany audyt _.

Według Nikitina zażądano dokumentów, które rząd rosyjski już posiada. Jego zdaniem jest to _ swego rodzaju nękanie _.

Przedstawicielom prokuratury i policji podatkowej towarzyszyli dziennikarze kontrolowanej przez państwo stacji NTV, która - jak pisze Associated Press - jest wykorzystywana przez władze do krytykowania politycznych przeciwników Kremla.

W minionym miesiącu w Rosji przeprowadzono przeszukania w ok. 2 tys. organizacji pozarządowych - poinformował Paweł Czikow, członek prezydenckiej rady praw człowieka. Przeszukania zaczęły się po przemówieniu prezydenta Władimira Putina, który wezwał Federalną Służbę Bezpieczeństwa do skupienia uwagi na grupach finansowanych z zagranicy.

Reuters przypomina, że po powrocie na Kreml w maju 2012 roku Putin podpisał ustawy, zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi; te, które otrzymują fundusze z zagranicy muszą się zarejestrować jako _ zagraniczni agenci _.

Agencja zwraca też uwagę, że USA, Rada Europy i Amnesty International wyrażały w zeszłym tygodniu zaniepokojenie falą przeszukań, m.in. w Memoriale, bardzo znanej rosyjskiej organizacji obrońców praw człowieka, która m.in. dokumentuje zbrodnie stalinowskie.

Zdaniem AI te przeszukania _ wzmagają atmosferę zagrożenia społeczeństwa obywatelskiego _ w Rosji. Ambasada USA w Moskwie uznała, że są one powodem do _ wielkiego niepokoju _, a komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks wezwał do ich niezwłocznego zaprzestania.

Putin zarzuca zagranicznym rządom, w tym rządowi Stanów Zjednoczonych, mieszanie sie w rosyjską politykę wewnętrzną - pisze Reuters i przypomina, że Rosja nakazała w zeszłym roku zamknięcie biura amerykańskiej agencji pomocowej USAID twierdząc, że próbowała ona wpływać na rosyjską politykę.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja podatkowa wkracza do akcji Rosyjska prokuratura i policja podatkowa przeszukały dzisiaj moskiewską siedzibę Amnesty International.
Brak dowodów na mordestwo Bieriezowskiego - _ Błędem byłoby spekulowanie na temat powodów śmierci przed przeprowadzeniem sekcji zwłok. Na tym etapie nie mamy żadnych dowodów, które sugerowałyby udział osób trzecich _.
Policja bierze odwet na rebeliantach Siły specjalne policji zabiły wczoraj trzech rebeliantów w pobliżu Chasawjurtu w Dagestanie, na Północnym Kaukazie.
Tagi: prawo, amnesty international, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz