Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amnesty International apeluje w sprawie więzień CIA

0
Podziel się:

Amnesty International chce wyjaśnienia tej sprawy w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności.

Amnesty International apeluje w sprawie więzień CIA
(Willeecole/Dreamstime)
bFemlEXp

Organizacja domaga się prowadzenia trwającego od trzech lat śledztwa w tej sprawie _ w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności _.

Jednocześnie organizacja na swoich stronach internetowych opublikowała petycję do premiera Donalda Tuska, która może być podpisywana także przez internautów. - _ Czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest dla naszego kraju kluczowy, w związku z tym zwracam się do Pana z apelem o uczynienie z polskiego śledztwa przykładu dla pozostałych państw europejskich i zademonstrowanie naszego zaangażowania na rzecz poszanowania i ochrony praw człowieka _ - głosi petycja.

Postępowanie w sprawie domniemanych więzień CIA jest prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie. W końcu lipca zostało przedłużone po raz ósmy - tym razem do lutego 2012 r. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Postępowanie jest niejawne. Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy zaprzeczają, by takie więzienia w Polsce istniały.

bFemlEXr

Dwie osoby przetrzymywane w amerykańskiej bazie Guantanamo: Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Abu Zubaydah twierdzą, iż mogli być torturowani przez CIA w Polsce. W polskim śledztwie mają status pokrzywdzonych. Fakt ten nie oznacza przyznania, że w Polsce faktycznie były więzienia CIA.

W opublikowanej petycji Amnesty International wezwała do dokładnego zbadania sprawy obu pokrzywdzonych; ponadto - w przypadku potwierdzenia ich zeznań - do przyznania im zadośćuczynienia _ jako ofiarom tortur, nieludzkiego oraz okrutnego traktowania oraz porwania _. W petycji wskazano, że Stany Zjednoczone nie przeprowadziły rzetelnego, niezależnego i efektywnego dochodzenia w sprawie tortur, porwań i innych pogwałceń praw człowieka.

Amnesty International oczekuje także od premiera _ jasnej deklaracji, że celem Polski jest pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób, które brały udział w programie nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA, w tym wysokich urzędników państwowych _ oraz _ zachęcenia pozostałych państw europejskich, by również podjęły takie kroki, niezależnie od wsparcia, czy woli współpracy Stanów Zjednoczonych _.

Wczoraj komisarz Rady Europy do spraw praw człowieka Thomas Hammarberg wezwał Polskę, Litwę i Rumunię, aby wyjaśniły rolę, jaką odegrały w realizowanym przez CIA programie utrzymywania _ tajnych więzień i torturowania tam _ osób podejrzanych o terroryzm.

bFemlEXx

Według najnowszych przecieków na demaskatorskim portalu internetowym WikiLeaks, rządy Polski i USA starały się wyciszyć sprawę. Miały też koordynować stanowiska w tej kwestii. - _ Współpracownicy ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera (na stanowisku od października 2005 do maja 2006 roku) spodziewają się, że tajne transfery (domniemanych terrorystów) i "więzienia CIA" będą uprzykrzać życie polskiemu rządowi mimo zabiegów naszych (USA) i polskiego rządu, by sprawę tę wyciszyć _ - cytuje WikiLeaks fragment dyplomatycznej depeszy USA.

_ - Meller spodziewa się, że w czasie wizyty w Waszyngtonie polscy dziennikarze będą go pytać o tajne transfery więźniów do miejsc określanych jako tzw. czarne dziury, w tym do Starych Kiejkut _ - napisano w depeszy. - _ MSZ w związku z tym zwrócił się o to, byśmy (władze USA) byli w ścisłym kontakcie dla skoordynowania publicznego stanowiska _ - dodano.

Prokurata Generalna napisała niedawno do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która monitoruje śledztwo, że nie może się zgodzić z określeniem przez HFPC tego postępowania jako _ przedłużającego się oraz nieefektywnego _. - _ Czynności procesowe w tej sprawie były i są realizowane w sposób zaplanowany i pozwoliły na uzyskanie istotnych dowodów, zapobiegając tym samym ich utracie _ - głosiło pismo PG do HFPC.

Czytaj więcej na temat tajnych więzień CIA w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t95798.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowak;mozliwe;zwolnienie;kwasniewskiego;z;tajemnicy;panstwowej;w;sprawie;wiezien;cia,99,0,846179.html) Chcą zwolnić Kwaśniewskiego z tajemnicy Jeśli Bronisław Komorowski otrzyma taki wniosek, rozważy go - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t18264.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ksiazka;lotow;potwierdza;istnienie;polskich;wiezien;cia,5,0,739333.html) Nowe dokumenty w sprawie więzień CIA Cztery lata temu książka i komputery z wieży lotniska w Szymanach zaginęły. Udało się je odnaleźć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bielecki;nie;mowmy;zbyt;jasno;o;wiezieniach;cia,1,0,672769.html) Bielecki: Nie mówmy zbyt jasno o więzieniach CIA Zdaniem byłego premiera wymaga tego racja stanu.
bFemlEXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)